В Україні у неділю, 31 березня, почалися чергові вибори глави держави. Голосування триватиме з 08:00 до 20:00. Результати повинні бути встановлені до 10 квітня включно. Якщо жоден з кандидатів не набере понад 50% голосів, тоді 21 квітня буде призначено другий тур виборів.
Хто балотується в президенти України
Балотуватися мають право громадяни, які досягли 35 років, які живуть в Україні протягом останніх 10 років, вільно володіють українською мовою. Кандидат повинен надати паспорт, автобіографію, програму, заяву, а також внести заставу в сумі 2,5 млн гривень. На цих виборах було зареєстровано рекордну кількість претендентів на президентське крісло – 44, пізніше п'ятеро зняли свої кандидатури на користь інших.
Повний перелік: Віталій Скоцик, Олександр Ващенко, Ігор Шевченко, Сергій Каплін, Сергій Тарута, Валентин Наливайченко, Олександр Вілкул, Юлія Тимошенко, Олександр Данилюк, Ілля Ківа, Анатолій Гриценко, Юлія Литвиненко, Юрій Тимошенко, Василь Журавльов, Віктор Кривенко, Андрій Новак, Петро Порошенко, Сергій Носенко, Інна Богословська, Руслан Кошулинський, Олександр Мороз, Аркадій Корнацький, Роман Насіров, Юрій Бойко, Олег Ляшко, Олександр Шевченко, Володимир Зеленський, Микола Габер, Віктор Бондар, Юрій Кармазін, Руслан Ригованов, Роман Безсмертний, Віталій Купрій, Геннадій Балашов, Ольга Богомолець, Ігор Смешко, Володимир Петров, Юрій Дерев'янко, Олександр Соловйов.
Кандидатуру можна було зняти до 7 березня включно. Таке рішення прийняли Андрій Садовий, Сергій Кривоніс, Дмитро Гнап, Євген Мураєв та Дмитро Добродомов.
Пізніше Сергій Тарута оголосив про підтримку іншого кандидата - Юлії Тимошенко, а за кілька днів до голосування Олександр Мороз взагалі відмовився від участі у президентських виборах.
Своєю чергою ЦВК застерігає окружні виборчі комісії від використання штампів "Вибув" навпроти прізвищ Мороза і Тарути, інакше такі бюлетені будуть вважатися недійсними.
Які документи потрібні для голосування на виборах
Виборцю, який голосує за місцем реєстрації, необхідно мати з собою: паспорт громадянина України (з ID-карткою взяти весь пакет документів, який видавали до неї); тимчасове посвідчення громадянина України (для тих, хто отримав громадянство недавно); військовий квиток (для військовослужбовців строкової служби).
Виборцю, який голосує не за місцем реєстрації: паспорт громадянина України та отримане заздалегідь від органу Реєстру виборців посвідчення.
Виборцю, який голосує за кордоном: закордонний паспорт громадянина України; дипломатичний паспорт; службовий паспорт.
Якщо при заповненні бюлетеня сталася помилка, виборець може повідомити про це комісію й попросити новий. Для цього необхідно буде написати заяву. Після складання відповідного акту виборець отримає інший бюлетень замість зіпсованого.
Що не можна робити під час голосування
- не можна фотографувати бюлетень й самому фотографуватися з бюлетенем;
- забороняється заходити в кабінку разом з іншими людьми;
- не можна виносити бюлетень за межі виборчої дільниці;
- не можна передавати бюлетень іншим особам;
- не можна голосувати за іншу людину;
- забороняється вести агітацію на виборчій дільниці.
Помітивши порушення виборчого процесу, слід звернутися у письмовій формі до голови виборчої комісії не пізніше закінчення голосування. Виборець також може звернутися до Нацполіції із заявою або до суду з позовною заявою.
Про те, чому три мільйони українських виборців позбавлені можливості голосувати і що з цим робити, читайте в матеріалі Олександра Чорного "Без права голосу" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".