В Україні бракує близько 2,5 тисячі суддів, Козьяков називає причини кадрової кризи

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В Україні бракує близько 2,5 тисячі суддів, Козьяков називає причини кадрової кризи
Найпомітніші зміни в кадровому складі українських судів відбувалися після Революції Гідності й окупації Росією Донбасу та Криму.

В Україні бракує близько двох з половиною тисяч суддів, а під кінець року кількість вакансій може значно зрости, заявив представник президента України в Конституційному суді Федір Веніславський.

Причини виникнення кадрової кризи в українських судах у статті для ZN.UA аналізує голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у 2014-2019 роках Сергій Козьяков.

За даними Вищої ради правосуддя (ВРП), станом на 11 червня 2021 року штатна кількість суддів оцінюється в 7 304 людини. Повноваження щодо здійснення правосуддя мають 4 954 судді. Вакантними залишаються 1 977 суддівських посад.

За даними ВККС, станом на 19 липня 2021 року в списку суддів України налічувалося 5 389 суддів (зокрема тих, хто у зв'язку з законом не має повноважень). Тим часом, на 31 грудня 2013 року в Україні, згідно зі штатним розкладом, налічувався 9 071 суддя, що відправляв правосуддя в 767 чинних судах. Реально відправляв правосуддя 8 371 суддя.

«Куди поділося 35% суддів? Найбільш статистично помітні зміни в кадровому складі українських судів відбувалися після 2014 року», - пояснює Козьяков.

Найважливішими поштовхами до цього стали три фактори:

  • Негативна динаміка розвитку судової влади в роки перебування на посаді президента Віктора Януковича;
  • Окупація Росією Криму та частині Донецької і Луганської областей;
  • Рішучі (інколи із з застосуванням сили) вимоги сотень тисяч учасників Революції Гідності очистити судову владу, підкріплені законодавчими рішеннями Верховної Ради в 2014, 2015 і 2016 роках.

«Ці чинники на тлі нереалізованого за роки незалежності України в багатьох прошарках суспільства запиту на справедливий суд призвели до радикального скорочення суддівського корпусу.», - додає автор.

Унаслідок окупації у Криму зупинилося 36 судів. На непідконтрольних територіях Луганської і Донецької областей було зупинено роботу 57 судів. Для восьми судів було змінено місцезнаходження, а щодо 49 судів була змінена підсудність.

ВККС протягом перших місяців роботи перевела з кримських судів до судів на підконтрольній території 44 судді. Дехто з 448 суддів, які залишилися на анексованій території, подав у відставку; основна ж маса стали суддями РФ, і надалі новий склад кваліфікаційної комісії рекомендував їх звільнити за порушення присяги.

На території Луганської і Донецької областей, станом на 1 грудня 2014 року, працювало 442 судді. З них 302 судді було переведено в суди, що діють на підконтрольній території.

На думку Козьякова, після підтримки депутатами відновлення роботи ВККС, ситуація може розвиватися за двома доволі різними за термінами реалізації сценаріїв. За першим сценарієм новий склад ВККС може прийняти рішення продовжити і закінчити процедури, розпочаті попереднім складом комісії.

За іншим сценарієм - припинити розпочаті попереднім складом ВККС важливі кадрові процедури частково або повністю, почавши з нуля. В цьому випадку прогнозувати терміни «швидкого» або «повільного» заповнення вакансій у судах України проблематично.

Докладніше про причини кадрової кризи в судах України та шляхи виходу із ситуації, що склалася, читайте в статті Сергія Козьякова «Кадрова криза в судах. Статистика, причини, прогноз».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі