У Верховній Раді України група народних депутатів зареєструвала законопроєкт «Про єдину систему відеомоніторингу стану публічної безпеки», яким пропонують впровадити єдину систему відеомоніторингу за громадянами для забезпечення національної безпеки.
Автори законопроєкту на чолі з депутатом від «Слуги народу» В’ячеславом Медяником, який незабаром складе мандат депутата, стверджують, що впровадження єдиної системи відеомоніторингу з використання технічних засобів, приладів та пристроїв для фото, аудіо та відеозапису має покращити рівень безпеки та забезпечити «можливість фіксації та раннього виявлення правопорушень, розпізнавання різноманітних об’єктів».
Об’єктами відеомоніторингу, відповідно до цього законопроєкту, будуть:
- інформаційні об’єкти, до яких належать фізичні особи, відеомоніторинг яких здійснюється в інтересах національної та публічної безпеки, економічного добробуту та прав людини, а також транспортні засоби;
- публічні місця;
- об’єкти критичної, соціальної, економічної, житлово-комунальної, транспортної, інженерної та іншої інфраструктури, а саме: парки, рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики;
- пам’ятки культурної та історичної спадщини;
- вулиці, дороги, провулки, пішохідні та велосипедні доріжки;
- автомобільні стоянки та майданчики для паркування транспортних засобів;
- інші території загального користування;
- об’єкти міської інфраструктури (соціальні, інженерні та транспортні);
- засоби організації дорожнього руху;
- будівлі, споруди, в яких розташовані органи державної влади або органи місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної, комунальної форми власності;
- території, будівлі, споруди закладів освіти, охорони здоров’я та приміщення в них;
- об’єкти підвищеної небезпеки;
- речі і предмети.
Ідентифікація особи буде проходити на підставі певного набору біометричних даних і такої інформації про особу:
- ім'я, дата народження/смерті,
- місце народження,
- стать
- відомості про зареєстроване або задеклароване місце проживання особи,
- відомості про громадянство або його відсутність,
- відцифрований образ обличчя особи,
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспортного документа особи.
Над створенням і розширення системи відеонагляду мають працювати сили безпеки та сили оборони, органи державної влади, а також органи місцевого самоврядування. Власником і розпорядником системи відеомоніторингу буде держава в особі Міністерства внутрішніх справ.
Фінансування створення та функціонування системи відеомоніторингу стану публічної безпеки центрального рівня буде здійснюватися за кошти державного бюджету, передбачені для Міністерства внутрішніх справ України, міжнародної технічної допомоги та інших джерел.
Згідно із розслідуванням «Схем», в Україні роками, а іноді і досі, працювали відеокамери спостереження з програмним забезпеченням від російського виробника TRASSIR/DSSL, які відправляли дані на сервери у Москві. Це створювало для ФСБ РФ можливість стежити за українцями.