Міністерство закордонних справ України перебуває на фінальній стадії узгодження меморандуму у справі про захоплення росіянами моряків і кораблів у Керченській протоці в листопаді 2018 року, заявив заступник міністра закордонних справ України Євген Єнін.
"Це не просто текст, це докази, це свідчення наших моряків, це результати певних експертиз, які лягають в основу наших позовних вимог, це гарантії припинення кримінального переслідування щодо наших моряків, яких російська сторона не мала права притягати до кримінальної відповідальності, безумовно це питання компенсації, як матеріальної, так і морального характеру", - розповів Єнін в інтерв'ю "Радіо Свобода", опублікованому в неділю, 17 травня.
Він нагадав, що термін подачі Україною відповідного меморандуму було встановлено наприкінці листопада 2019 року. І згідно з розкладом МЗС маэ подати документ до 24 травня. За словами Єніна, Міністерство встигає це зробити.
У Постійній палаті третейського суду в Гаазі Україна вимагає притягти РФ до відповідальності за невиконання Наказу Міжнародного трибуналу ООН, порушення Міжнародної конвенції з морського права та інших норм міжнародного права.
Міжнародний трибунал з морського права в Гамбурзі розглядав лише питання застосування тимчасових заходів з урахуванням терміновості ситуації і необхідності негайного звільнення наших моряків і військово-морських кораблів. 25 травня він своїм Наказом зобов'язав РФ без будь-яких додаткових умов звільнити українських військовослужбовців і повернути захоплені кораблі.
18 листопада минулого року Росія повернула Україні захоплені в 2018 році кораблі ВМС. 20 листопада їх за допомогою буксирів доставили до порту Очакова. При цьому в Москві продовжують стверджувати, що повернення кораблів не пов'язано з рішенням Міжнародного трибунала ООН з морського права, а є нібито "жестом доброї волі".
Кораблі майже рік простояли в порту окупованої Керчі, а перед виведенням на них проводилися роботи: росіяни заклали пробоїни в бортах катерів. При цьому вони демонтували з кораблів все обладнання, вилучили боєприпаси і документи, зробивши катери непридатними. Те що росіяни не вкрали, вони зламали і розбили.
Військовополонені моряки повернулися в Україну 7 вересня в рамках обміну утримуваними особами, проте РФ не закрила кримінальні справи в їх відношенні і продовжує обвинувачувати українських військових у порушенні "російського кордону".
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у ZN.UA.