Про це на сторінках Rzeczpospolita пише оглядач Єнджей Білецький, нагадуючи, що останні переговори за участі лише канцлера Німеччини Ангели Меркель і президента Франції Франсуа Олланда з боку ЄС не принесли жодних результатів. Але попри це, українська сторона всеодно оголосила, що не зацікавленя в розширенні кількості західних країн, які беруть участь в переговорах з Володимиром Путіним.
Таким чином, уряду Анджея Дуди в кінці перших трьох тижнів свого правління доводиться миритися зі своєю вже другою поразкою у зовнішній політиці. Прешою була невдала спроба звернути увагу НАТО на Польщу і посилити присутність Альянсу в країні. І про Україну, і про НАТО Дуда говорив під час передвиборчої кампанії і ставив перед собою великі цілі.
І це поразка не лише для нового президента, а й для уряду. Оскільки голова польської дипломатії Ґжеґож Схетина в інтерв'ю Rzeczpospolita закликав вести переговори з Росією щодо миру в Україні у "Женевському форматі" за участі США і ЄС.
Порошенко, схоже, зробив висновок з польської політики, яку вона проводила після революції на Майдані. Варшава "створила міражі інтеграції" України з ЄС і НАТО. Вона позиціонувала себе як адвокат українців і посередник між Брюсселем і Вашинтоном проти Москви.
Але коли Путін захопив Крим і частину Донбасу, заставши зненацька весь Захід, Польща раптом самоусунулась. Вона не підтримала українців значними фінансами, які б допомогли її економіці, не передала їм зброї, не запровадила додаткових санкцій проти Москви. А польські розповіді про можливість для України вступити в ЄС виявилися нічим непідвтердженими мріями.
Очевидно, що перед серйозною загрозою для існування своєї країни Порошенко хоче вести переговори з країною, яка може стримати новий наступ Кремля – Німеччиною. Напевно хотів би також залучити до процесу Америку, але вона зосередила всю увагу на війні з "Ісламською державою" і конкуренції з Китаєм. Їй немає діла до українських проблем. На контакти з Польшею у Порошенка немає багато часу. У перші 100 днів нового польського президента на посаді, в президента України не знайшлося навіть кілька годин, щоб прийняти Анджея Дуду в Києві.
В цей же час, у Росії не бачать проблеми в участі Польщі у переговорах щодо миру в Україні.
"Проблема не в розширенні форматів, а в тому, щоб усі країни докладали зусиль. Якщо є такі бажання, то чому б не співпрацювати. Ніхто цьому не заважає", - додала прес-секретар МЗС Росії.
Раніше повідомлялося, що Нормандська четвірка може зустрітися на Генасамблеї ООН. Про можливость такої зустрічі повідомив також президент Петро Порошенко.
20 серпня, в Берліні відбулися неформальні консультації експертів "Нормандської четвірки" за участю представників Венеціанської комісії для роз'яснення Росії юридичних аспектів конституційних змін в Україні.