Одна з ключових рис конфлікту на Донбасі - "очікування швидкого рішення". Хоча, вже навіть зважаючи на п'ять років, відколи він триває, його можна зарахувати до довготривалих. Це породжує неправильні моделі поведінки всіх ключових гравців. Захід сподівається максимально швидко зняти з себе цей головний біль і повернути Росію за стіл. Україна ж роками не вирішує колосальних проблем переселенців та інфраструктури підконтрольних територій. Короткострокова стратегія будується на тому, що якимось чином швидко повернуться окуповані території.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Віктор Андрусів, директор Українського інституту майбутнього. Тому, на його думку, перший і ключовий пункт нашої стратегії - оголосити конфлікт довготривалим. Причиною такого оголошення має бути саме незабезпечення Росією припинення вогню. Більше того, політика паспортизації додатково свідчить про небажання йти шляхом миру. Відповідно, звинувачуючи Росію в перешкоджанні мирному процесові, ми маємо право оголосити конфлікт довготривалим, доки нарешті не буде виконано перший пункт Мінських домовленостей - або доки в РФ не зміниться політична влада.
"Такий крок дає нам кілька переваг. По-перше, ми обрізаємо можливість закулісних домовленостей без нас і усуваємо неоднозначності в нашій позиції. По-друге, ми визначаємо Росію відповідальною за окуповані території й даємо зрозуміти, що платити за ці території доведеться довго. По-третє, ми можемо перейти саме до того, що дає нам виграний час, - розпочати перебудову прифронтових регіонів, їх економіки, запустити масштабні інфраструктурні проекти та, і це головне, розпочати повернення людей з окупованих територій", - зазначає експерт.
Детальніше про необхідність нових підходів у протистоянні з Росією читайте в статті Віктора Андрусіва "Конфлікт на Донбасі: нова стратегія" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".