За свідченням заступника генпрокурора України (2016-2019) Євгена ЄНІНА, "Україна багато разів, в тому числі і на протязі останніх декількох років, намагалася ініціювати укладення з Сполученими Штатами договору про видачу правопорушників, але США готові на переговори з цього питання лише у разі, якщо Україна готова видавати в США своїх громадян (Сполучені Штати своїх видають, як і Ізраїль, і Кіпр)".
Проте, як пишуть у своїй статті для DT.UA Юлія Самаєва і Тетяна Силіна, в україно-американських відносинах існує ще одна опція. Згідно ст. 1 Договору між Україною та Сполученими Штатами Америки про взаємну допомогу у кримінальних справах, ця допомога включає в тому числі і "передачу осіб, які перебувають під вартою, для дачі показань або для інших цілей". "Під іншими цілями можуть матися на увазі будь-які дії в рамках кримінального процесу - впізнання осіб чи предметів, відтворення подій, видача речей або документів тощо", - пояснив у коментарі для DT.UA Є.Єнін.
Як пояснюють оглядачі DT.UA , "передачу" не потрібно плутати з "видачею", це не екстрадиція, а "позичання на час" заарештованого з його обов'язковим подальшим поверненням на Батьківщину після давання показань або інших дій. Таким чином, навіть якщо громадянин України і перетне океан і опиниться в руках американської правоохоронної системи, то судити його будуть (якщо, звичайно, будуть) потім все одно на Батьківщині.
"Базовий принцип міжнародного права - "видавай або суди", - пояснює Є.Єнін. - Кримінальний кодекс України передбачає можливість прийняття кримінальних проваджень від іноземних держав".
Крім того, зазначають оглядачі DT.UA ще один пункт Договору з США про правову допомогу передбачає "заходи, пов'язані з арештом та конфіскацією майна, реституцією і стягненням штрафів". Причому будь-яка допомога, згідно з Договором, надається незалежно від того, чи є діяння - предмет розслідування, переслідування або судового розгляду в державі, що запитує, злочином згідно із законодавством запитуваної держави".
Крім цього, за свідченням Є.Єніна, можливість арешту і конфіскації майна передбачає не тільки Договір, але і Конвенція ООН по боротьбі з корупцією, а також ряд інших багатосторонніх документів, учасниками яких є Україна та США.
"Не настільки вже важливо, видає Україна своїх громадян чи ні: і міжнародне право, і її власне законодавство дозволяють карати всіх тих українців, хто порушив закон, чи то закон України або одного з її партнерів. Але, зрозуміло, за умови дотримання принципу верховенства права і наявності політичної волі. Ось тільки саме ці дві ключові умови в Україні досі не дотримувалися ні однією владою. Нова влада, як і всі попередні, обіцяє бути краще "папєрєдніків". Подивимося", - наголошують оглядачі.
Детальніше про зростаючі проблеми Коломойського і увагу до нього з боку США читайте в статті Юлії Самаєвої і Тетяни Силіної "Тест на Коломойського" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".