Українські правоохоронні органи можуть напряму звернутися до британських колег із запитом про екстрадицію депутата-утікача Олександра Онищенка, навіть без угоди про екстрадицію між Україною і Великобританією.
"Будь-яка країна з-поза меж Європейського Союзу може напряму звернутися із формальним запитом про екстрадицію до міністерства внутрішніх справ", - повідомили DW у Королівській прокуратурі Великої Британії.
У виданні додали, що зволікання з процедурою екстрадиції Онищенка не пов'язане із вимогами британського законодавства.
Україна досі не звернувся напряму із запитом про екстрадицію. Українські правоохоронці вже кілька місяців очікують рішення Інтерполу щодо оголошення Онищенка в розшук. Єдиною причиною, чому Україна пішла цим шляхом, припустили у британській прокуратурі, можуть бути вимоги українського законодавства щодо оголошення у міжнародний розшук перед поданням запиту про екстрадицію або бажання встановити місцезнаходження особи.
В свою чергу в Національному антикорупційному бюро України заявили, що запит про екстрадицію без оголошення у розшук "Інтерполом" неможливий.
"За процедурою, ми не можемо розпочати процес екстрадиції без оголошення Онищенка в розшук", - йдеться у відповіді НАБУ на запит DW.
У бюро також зазначили, що очікують рішення Інтерполу щодо оголошення Онищенка у розшук у жовтні.
Тим часом керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький на своїй сторінці у Facebook днями висловив побоювання, що Олександр Онищенко може сховатись від слідства у Росії, куди підозрюваний регулярно літає з Лондона.
Згідно з вимогами британського законодавства, процедура екстрадиції підозрюваних чи засуджених до країн поза межами ЄС є багатоступеневою. Після отримання звернення міністерство внутрішніх справ вирішує, чи розпочинати процес екстрадиції. В разі позитивного рішення документи передаються до суду, який обирає запобіжний захід. Після цього розпочинається судовий процес щодо екстрадиції, який може тривати багато місяців. Стороні, яка зробила запит, зокрема, треба довести в суді відсутність політичних мотивів переслідування підозрюваного.
Член парламентської групи "Воля народу" Олександр Онищенко встиг покинути територію країни ще до того, як питання про позбавлення його недоторканності було винесено у сесійну залу. У даний момент підозрюваний у нанесенні державі до 3 млрд гривень збитків депутат проживає в Лондоні. Як повідомлялося, Інтерпол зможе оголосити депутата у міжнародний розшук не раніше жовтня.
Нагадаємо, 15 червня детективи НАБУ спільно зі співробітниками САП і Нацполіції провели 37 обшуків у Києві, Дніпрі та Львові. Встановлена роль 20 учасників злочинного угруповання, лідером якої вважають депутата Олександра Онищенка. За оцінками слідства, в результаті махінацій державі завдано до 3 млрд грн збитків. У березні НАБУ проводило обшук в "депутатської приймальні" Онищенка. Обшук був пов'язаний зі справою про реалізацію газу "Укргазвидобування".