В українському Донбасі почастішали випадки порушень режиму припинення вогню з боку проросійських бойовиків. Росія продовжує свої агресивні дії і підриває суверенітет України, замість того, щоб виконувати Мінські угоди. Про це йдеться в спільній заяві комісії Україна-НАТО, прийнятій в рамках саміту у Варшаві і оприлюдненому на сайті МЗС України.
"Росія продовжує розпалювати постійний стан нестабільності на сході України, що призвело до втрати близько 10000 життів в Донбасі і позбавило Україну значної частини її економічної потужності. Ми особливо стурбовані збільшенням порушень режиму припинення вогню вздовж контактної лінії, в основному бойовиками, підтримуваними Росією", – йдеться в документі.
Комісія нагадує, що у відповідності з комплексом заходів з імплементації Мінських домовленостей, негайне і всебічне припинення вогню в окремих регіонах Донецької і Луганської областей України повинно було бути введено з 15 лютого 2015 року.
"Ми закликаємо всі сторони повністю виконувати взяті на себе зобов'язання, в тому числі дотримуватися режиму припинення вогню, і з урахуванням проведення місцевих виборів в окремих регіонах Донецької і Луганської областей, як тільки це дозволять умови безпеки, у відповідності з Мінськими домовленостями", – наголошується в документі.
Крім того, підписанти заяви очікують, що Росія буде виконувати взяті на себе зобов'язання і використає свій вплив на бойовиків з тим, щоб вони виконали свої зобов'язання в повній мірі".
"Ми закликаємо Росію припинити її політичну, військову та фінансову підтримку бойовиків і виконати свої зобов'язання згідно з мінським комплексом заходів, в тому числі відвести свої сили і військове обладнання з території України і дозволити Україні відновити повний контроль над її державним кордоном", – також підкреслює комісія.
Також комісія Україна-НАТО висловила повну підтримку Спеціальній моніторинговій місії (СММ) ОБСЄ зважаючи на її ключову роль в деескалації конфлікту, а також наголосила на важливості повного і безперешкодного доступу спостерігачів.
"Перешкоджання роботі СММ, які продовжують відбуватися у переважній більшості випадків в районах, підконтрольних проросійським бойовикам, порушують Мінські домовленості і серйозно підривають моніторингову функцію СММ", - сказано в тексті.
Комісія висловила впевненість, що інклюзивний політичний процес, спрямований на відновлення права та конституційного порядку в окремих районах Донецької і Луганської областей України, є можливим за умови, що "безпека буде забезпечена ефективно та довготривало, а місцеві представники обиратимуться на основі українського законодавства і згідно з відповідними стандартами ОБСЄ та спостереження ОБСЄ/БДІПЛ, як зазначається у Мінських домовленостях".
Нагадаємо, раніше керівники країн-членів НАТО у підсумковій декларації саміту у Варшаві заявили про свою прихильність політиці відкритих дверей.
"Ми віримо в єдину, вільну і мирну Європу. НАТО буде надавати більше підтримки Україні і Грузії, і продовжувати допомагати Молдові. Ми будемо поглиблювати наше взаємодію з партнерами в Чорному та Балтійському регіонах і Західних Балканах", – йдеться в документі.
Детальніше про значення і ймовірні підсумки саміту НАТО, що проходить у Варшаві з 8 по 9 липня, читайте в статті Володимира Кравченка "Саміт НАТО: східне крило з синьо-жовтою міткою" у "Дзеркалі тижня. України".