Європейська комісія повідомила, що ні Україна, ні Грузія не отримають безвізовий режим з ЄС на саміті "Східного партнерства" в Ризі наприкінці цього місяця.
Виступаючи в Брюсселі після того, як Єврокомісія оприлюднила свій щорічний звіт щодо візового режиму з обома країнами, представник ЄК Наташа Берто заявила, що комісія знає про бажання України і Грузії отримати безвізовий статус на саміті, але це "дуже амбітно з точки зору термінів".
"Єврокомісія готова рухатися далі в наступному звіті в кінці 2015 року за умови досягнення прогресу", - додала вона.
У звіті Єврокомісії йдеться, що і Україні, і Грузії треба зробити більше в області боротьби з корупцією та торгівлею людьми. Грузії закликали досягти прогресу в боротьбі з обігом наркотиків, у той час як Брюссель закликав Україну активізувати закони, що стосуються організованої злочинності та боротьби з дискримінацією.
Заступник міністра закордонних справ України з питань євроінтеграції Олена Зеркаль заявила, Деякі моменти в доповіді Єврокомісії про прогрес імплементації Україною другого етапу плану дій з візової лібералізації викликають в Києві здивування. І не додають оптимізму в очікуванні ризького саміту, що відбудеться 21-22 травня поточного року.
"На наш погляд, там (у доповіді - ред.) є багато того, що викликає здивування в тому сенсі, чому знайшло відображення саме в доповіді щодо безвізового режиму, оскільки воно не було відзначене в плані з візової лібералізації і взагалі не відноситься до питання безвізового режиму", - помітила Зеркаль.
Заступник міністра при цьому визнає, що є, звичайно, питання, які дійсно вимагають рішення усередині країни. Наприклад, питання підключення наших прикордонників до бази даних Інтерполу. За оцінками української сторони, таке підключення, створення робочих місць, коштуватиме приблизно 100 млн грн.
"Ми сподіваємося, що на це знайдуться якісь додаткові гроші з Європи, або що ми якось зможемо розділити ці витрати між українським бюджетом і країнами, або членам (Інтерполу - ред.), або ЄС. Оскільки це важливе питання, пов'язане не лише з нашою безпекою, але і безпекою Європейського Союзу", - заявила Зеркаль.
Є, за її словами, питання до того, що досі не вийшла постанова Кабміну, яка нормує видачу внутрішніх паспортів у формі картки.
"З точки зору Берліна, очікування від Риги у нас не занадто високі. Не дуже оптимістичні", - визнала Зеркаль.
"Вони (німці - ред.) намагаються бути дуже стриманими у своїх планах, коментарях. Берлін відзначив, що дуже складно знайти спільне розуміння серед 28 країн", - додала вона.
У цілому, в Німеччині, на переконання заступника міністра, "з розумінням" відносяться до наших очікувань отримання чіткого сигналу щодо перспективи членства, безвізового режиму. Але при цьому дають зрозуміти, що візові питання - це технічні питання, вони залежать від того, що саме міститься у звіті.
Нагадаємо, що Молдова отримала безвізовий режим з ЄС до 2014 року і залишається єдиною з шести країн "Східного партнерства", яка отримала цей статус.
Раніше повідомлялося, що Єврокомісія відзначила прогрес України лібералізації візового режиму.