Українські силовики під час таємної операції в Харкові виявили компрометуючі матеріали вбивства громадянина Грузії чеченського походження Зелімхана Хангошвілі, якого застрелили 23 серпня 2019 року в центрі Берліна, пише німецька газета SPIEGEL.
Німецька поліція затримала вбивцю Хангошвілі в той же день. Ним виявився чоловік з російським паспортом на ім'я "Вадіма Соколова". Після цього Німеччина оголосила про висилку двох співробітників посольства РФ, заявивши, що Росія не зробила достатнього сприяння в розслідуванні злочину. А німецька прокуратура підкреслила, що багато фактів говорять про те, що вбивство було виконано на замовлення російської влади.
Раніше розслідування Bellingcat, The Insider і SPIEGEL показало, що підрозділ ФСБ "Вимпел" організувало Хангошвілі. Журналісти-розслідувачі допустили, що Хангошвілі міг бути фігурантами ширшого списку чеченців, які воювали проти Росії і яких Кремль "засудив" до позасудової страти. Російська влада звинувачує їх терористичної діяльності, при цьому не надаючи доказів причетності до якого-небудь теракту або ж до ісламістського підпілля.
У п'ятницю SPIEGEL повідомила про нові документи, які повинні підтвердити особу ймовірного вбивці та відповідальність Росії.
Газета пише, що на судовому процесі в Берлінському апеляційному суді підсудний повідомив поки тільки одну річ: Він зовсім не Вадім Красіков, а Вадім Соколов, як зазначено в його російському паспорті. Він нібито не знає Красікова.
Питання про прізвища - це не дрібниця, підкреслює газета. Генеральний прокурор Німеччини Пітер Франк звинуватив громадянина Росії в убивстві Хангошвілі в Берліні від імені російської держави.
"Істотною частиною обвинувального висновку є встановлення особи підозрюваного як Красікова, людини, що має тісні зв'язки з російською секретною службою ФСБ, який навіть розташовувався на об'єктах ФСБ до скоєння злочину. Паспорт на ім'я «Соколов» - є частиною фальшивої особистості. Якби обвинувачений не був цим Красіковим, він все одно міг би бути вбивцею - але звинувачення Россії в державному тероризмі навряд чи було б розумно. Схоже, це викликає занепокоєння у захисту в процесі «вбивці із зоопарку»", - пише SPIEGEL.
Спільне розслідування SPIEGEL та російського The Insider показало, що така стратегія, швидше за все, виявиться недійсною. Згідно з цим повідомленням, українські силовики виявили компрометуючі матеріали в ході таємної операції в Харкові.
Українські правоохоронці, продовжує газета, отримали флешки, імейли та історії листувань. І чиновники зробили ще одне відкриття: їм попалося свідоцтво про шлюб та фотографії, в тому числі з весілля Красікова. На знімках зображена наречена Красіковa. На цих фото з ймовірністю, що межує з певністю, людина, яку судять в Берліні з жовтня. Серед характерних ознак - химерне татуювання на лівому плечі. Журналісти впевнені, що немає ніяких сумнівів в тому, що "Соколов" і Красіков - це один та сама людина.
Матеріал укладається в щільний ланцюжок доказів, згідно з яким особистість «Вадіма Соколова» є вигадкою ФСБ Росії. У своїй заяві на візу для поїздки з Росії в ЄС Соколов назвав роботодавцем компанію, у якої не було значної ділової активності за рік до вбивства. Однак в минулому ФСБ була основним клієнтом компанії, використовувала номер факсу, який раніше належав філії Міноборони Росії. "Соколов" дуже пізно з'явився у звичайних російських базах даних, пише газета.
Німецькі слідчі вже зрозуміли, що обвинуваченим в Берліні був Красіков, коли вони натрапили на запит про розшук, відкликаний Росією. Там розшукувався «Вадім Красіков» у справі про вбивство в Москві у 2013 році.
Злочинець - аналогічно вбивства Хангошвілі - під'їхав до своєї жертви на велосипеді та вистрілив. На фотографії людина дуже схожа на передбачуваного вбивцю Хангошвілі. Програма розпізнавання осіб показала високий рівень відповідності, підкреслює газета.
Знахідка українських правоохоронців може ще сильніше зашкодити сильно зіпсованим німецько-російським відносинам. Коли у 2019 році Федеральна прокуратура сформулювала підозри в державному тероризмі, федеральний уряд оголосив двох російських дипломатів небажаними особами. Тим часом Євросоюз запровадив санкції проти родичів та двох основних центрів російської військової розвідки ГРУ, в тому числі через хакерську атаку на Бундестаг.
Канцлерка Ангела Меркель також стривожена замахом на російського опозиційного політика Алєксєя Нвального. Підозрювані агенти ФСБ отруїли Навального нейротоксином "Новачок" влітку 2020 року. Тоді Меркель говорила про «питаннях, на які може відповісти тільки уряд Росії».
Газета нагадує, що ЄС запровадив санкції проти російських чиновників, в тому числі начальника ФСБ Алєксандра Бортнікова. Після цього Росія заборонила на в'їзд для офіційних осіб з ЄС та вислала з країни дипломатів.
Якщо Верховний суд Берліна тепер визнає Красікова винним в скоєнні вбивства на німецькій землі від імені Росії, нові обмеження стануть неминучими в разі обвинувального вироку. Але знахідку українських правоохоронців досі не передали до суду. Напевно, продовжує SPIEGEL, слідчим федеральної прокуратури Німеччини ще належить ознайомитися з новою інформацією, наданою Україною.
Очевидно, Україні швидко стало зрозуміло, що фотографії можуть бути вагомим матеріалом, зазначає SPIEGEL. У день рейду український уряд безпосередньо відзвітував у відомстві канцлерки Меркель та з гордістю повідомив про успіхи місцевої прокуратури.
У Берліні така пропозиція дуже швидко справила на людей враження. Через день після бесіди представник посольства Німеччини в Києві прибув в офіційну резиденцію президента України, куди й передали вилучені докази. Президент Володимир Зеленський вважає, як кажуть в його оточенні, що кілька додаткових санкцій проти Росії були б гарною ідеєю.
Дані, надані Німеччині Україною, можуть стати важливим елементом звинувачення. Цього може бути достатньо для переконання суду, що «Вадіма Соколова» не існує і що напередодні вбивства російська держава видала Вадіму Красікову підроблені документи, що засвідчують особу, підкреслює російський The Insider.
Розслідувач з Bellingcat Хрісто Грозєв вже заявив, що докази, зібрані Україною, можуть стати ключовими в судовому процесі, допомагаючи довести причетність російської держави до вбивства.
Breaking: Ukrainian authorities have obtained and passed on to German authorities extremely valuable new evidence in the Berlin Kleiner Tiergarten murder case. The evidence could be a game-changer in the ongoing trial, helping prove Russian state complicity in the assassination.