Якщо Україна зможе очолити процес відновлення, то ймовірно центральним стане Фонд відновлення України як спеціальний фінансовий інструмент, який буде діяти під особисті зобов'язання президента Володимира Зеленського і з залучення міжнародних експертів, пише у статті для ZN.UA «Хід Зеленського: сценарії великого відновлення» виконавча директорка Інституту законодавчих ідей Мартина Богуславець.
«Оскільки законопроєкт буде президентський, а суть інструменту презентували Єрмак і Тимошенко послам іноземних держав, то ця ініціатива має найвищі шанси на реалізацію», - зазначає авторка.
Зокрема уряд вже анонсував створення у рамках бюджету на 2023 рік 19-мільярдного Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, який акумулюватиме конфісковані кошти Росії та міжнародну допомогу на швидке відновлення, а законопроєкт про Фонд пообіцяли представити країнам-партнерам для коментарів.
Однак аналітик зазначає, що аби ініціатива щодо Фонду не стала черговою утопією, команді президента ще потрібно напрацювати його бачення спільно з експертами і громадськістю, акцент на чому роблять у ЄС. Зокрема врахувати рекомендації післявоєнного відновлення інших країн та міжнародні пропозиції.
Але насамперед Фонд не має стати новою владною організацією і не має бути у структурі ЦОВВ. Також він не має бути дзеркальною ініціативою United24.
«Це має бути позабюджетна інституція як механізм збору та накопичення коштів. Питання підпорядкування та функцій фонду наразі одне з ключових», - вказує аналітик.
За якими сценаріями може розгортатись подальша підтримка України та яких кроків слід очікувати від заходу читайте в матеріалі за посиланням.