Україна направляє до Офісу прокурора МКС повідомлення про злочини проти культурної спадщини в Криму – Венедіктова

Доповнено
Поділитися
Україна направляє до Офісу прокурора МКС повідомлення про злочини проти культурної спадщини в Криму – Венедіктова
За словами Венедіктової, документ вже підписаний.

В Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) Україна відправляє чергове повідомлення про злочини проти культурної спадщини в окупованому Росією Криму. Про це повідомила генпрокурорка України Ірина Венедіктова.

«Відправляємо в Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду чергове інформаційне повідомлення, що стосується воєнних злочинів проти об'єктів культурної спадщини на тимчасово окупованій території півострова Крим», - написала Венедіктова в Facebook.

За словами Венедіктової, ОГП разом із експертами з міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права з ГО «Регіональний центр прав людини», «Євромайдан-Крим» та Української асоціації міжнародного права зібрали велику кількість доказів широкомасштабного привласнення і руйнування об’єктів культурної спадщини в окупованому Криму. Подібні дії не були виправдані воєнною необхідністю і здійснені окупантами незаконно та безцільно.

«Культурні цінності, що перебувають у музеях АР Крим та м. Севастополь, а також культурна спадщина, розташована на цій території, є власністю держави Україна, національним багатством, невід’ємною складовою національного культурного надбання та охороняється як національним законодавством, так і міжнародним правом. Знищення унікальних об’єктів культурної спадщини людства є таким же незворотним злочином як і позбавлення людини життя. Адже один із способів припинити існування народу – це знищити його культуру і історію», - заявила Венедіктова.

Офіс генпрокурора передає докази експропріації та руйнування цих цінностей, щоби Міжнародний кримінальний суд долучив їх до свого розслідування. Українська сторона сподівається, що вказане розслідування розпочнеться найближчим часом.

Зокрема, за словами генпрокурори, документ містить докази руйнування та привласнення таких об’єктів культурної спадщини:

  • Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його хора;
  • Історичне середовище столиці кримських ханів у Бахчисараї - Ханський палац, Чуфут-Кале;
  • Кримська астрофізична обсерваторія;
  • Вежа Костянтина та Докова Башта у м. Феодосія;
  • Церква Івана Предтечі у м. Керч.

Також у повідомленні вказані численні випадки незаконних археологічних розкопок та модифікацій культурних цінностей в окупованому Криму. Зокрема, мова йде про поселення Кермен-Бурун та Сиваг-Кермен.

Крім того, у повідомленні йдеться про інші злочини, скоєні окупантами, серед них:

  • незаконний обіг предметів культури;
  • злочинна недбалість у процесі так званої «реставрації» об’єктів культури;
  • незаконні археологічні розкопки, зокрема, місць поховань та курганів, їх руйнування та пограбування;
  • переміщення культурних цінностей з тимчасово окупованої території.

«Десятки об’єктів культурної спадщини України та людства було знищено також внаслідок будівництва так званої траси «Таврида» - це траса Керч-Севастополь та шляхопроводи у Севастополі, що разом зі спорудженням Кримського мосту відповідно до Резолюції Генасамблеї ООН «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та м. Севастополь (Україна), а також частин Чорного і Азовського морів сприяє подальшій мілітаризації півострова», - додала Венедіктова.

Генпрокурорка пояснила, що вказані дії порушують міжнародне гуманітарне право. Вони кваліфікуються як окремий різновид воєнних злочинів за змістом Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

«Крім цього, на даний час органами правопорядку АР Крим та м. Севастополя здійснюється розслідування у 23 кримінальних провадженнях за понад 100 фактами умисного знищення, руйнування чи псування пам’яток історії або культури, незаконного проведення пошукових, археологічних робіт, вивезення культурних цінностей з тимчасово окупованої території АР Крим та міста Севастополя», - додала Венедіктова.

Про підготовку Україною двох нових повідомлень до МУС ексзаступник генпрокурора Гюндуз Мамедов повідомляв наприкінці минулого року. Тоді він вказав, що перше повідомлення стосується знищення культурних цінностей і розкрадання культурної спадщини, зокрема, незаконної реконструкції Ханського палацу в Бахчисараї. Друге - щодо порушень прав журналістів. У ньому йтиметься про незаконні обшуки, затримання, переслідування, нанесення тілесних ушкоджень через професійну діяльність.

Загалом від початку російської агресії проти України українські правоохоронці передали в ОП МКС щонайменше 16 інформаційних повідомлень - як щодо Криму, так і щодо Донбасу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі