Україна йде в НАТО, але захист альянсу потрібен вже зараз – Foreign Policy

Поділитися
Українська влада спільно з колишнім генсеком НАТО розробили «Київський договір безпеки», який має письмово викласти гарантії безпеки від Заходу. Але чи не занадто це для Вашингтона?

Український уряд спільно з колишнім керівником НАТО Андерсом Фог Расмуссеном розробили і пропонують НАТО нову угоду про безпеку між західними урядами та Україною, частково за моделлю відносин уряду США з Ізраїлем. Минулого тижня Расмуссен відвідав Вашингтон, щоб закласти основу для представлення плану Сполученим Штатам та іншим західним союзникам. Про це пише Foreign Policy

«Вони [українці] платять високу ціну життям і скарбами. Найменше, що ми можемо зробити, це допомогти їм з усіх боків», — сказав він в нещодавньому інтерв’ю виданню.

План під назвою «Київський договір безпеки» передбачає встановлення юридично зобов’язуючих гарантій безпеки для України від коаліції західних країн, щоб зміцнити її здатність відбивати російські атаки шляхом широкого спільного навчання, надання передових систем зброї та підтримки розвитку власної оборонно-промислова бази країни. Незважаючи на нещодавній успіх України у контрнаступах на сході та півдні України, масований обстріл об’єктів критичної інфраструктури та цивільних об’єктів у понеділок, 10 жовтня, підкреслили вразливість країни.

Президент України Володимир Зеленський пообіцяв прискорити подачу заявки своєї країни на вступ до НАТО, але західні чиновники та експерти сумніваються, що вона набере обертів у короткостроковій перспективі, оскільки війна триває. Формою тимчасового захисту для України від Заходу, поки вона лише йде до повноправного членства в альянсі, міг би стати запропонований документ.

Расмуссен охарактеризував «Київський договір безпеки» як офіційну кодифікацію підтримки Заходу, яка вже була надана Україні з початку вторгнення в лютому. Над ним він з українською владою працювали з травня, а цього місяця її почали офіційно представляти урядам країн НАТО, починаючи зі США.

Расмуссен порівняв запропонований договір із договором про безпеку та співробітництво США з Ізраїлем – країнами, які вважають себе близькими військовими та політичними союзниками з двостороннім оборонним співробітництвом і угодами про взаємну оборону, але які не мають офіційного оборонного договору. 

«Ми вивчали різні моделі гарантій безпеки, включаючи Тайвань, Ізраїль, історичні гарантії безпеки тощо, – сказав Расмуссен. – Це дуже близько до того, що ви бачили між США та Ізраїлем».

Колишні офіційні особи США та європейські дипломати, які переглядали угоду, визнали необхідність розв’язати питання підтримки Заходом України в довгостроковій перспективі, але розділилися щодо того, чи зможе документ успішно заповнити цю прогалину.

«Я ціную те, що вони намагаються зробити», – сказав Джим Таунсенд, який працював заступником помічника міністра оборони США з питань Європи та НАТО під час адміністрації Обами. Він попередив, що спроби бути надто амбіційними щодо угоди можуть підірвати зусилля, спрямовані на те, щоб повністю її зрушити з місця.

Расмуссен визнав, що план залежить від підтримки США. «Без активної підтримки з боку США це лише теорія», – сказав він. 

За даними Інституту підтримки Кільського інституту світової економіки в Україні між січнем і початком серпня, Вашингтон пообіцяв надати понад 24 мільярди доларів військової допомоги – у шість разів більше, ніж другий за величиною донор – Велика Британія.

Расмуссен охарактеризував запропонований договір безпеки як частину довгострокової відповіді на давній виклик Заходу з Росією, а не як акт милосердя щодо України, оскільки Вашингтон намагається направити більше ресурсів на геополітичну конкуренцію з Китаєм. 

«Якщо ми зрозуміємо це правильно, гарантії безпеки Україні можуть розв’язати проблему Росії, тому що в інтересах США мати сильного та стабільного східноєвропейського партнера як оплот проти нападів Росії», – підкреслив колишній генсек НАТО.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі