Угорщина відхилила пропозицію Хорватії щодо альтернативи імпорту російської нафти — FT

Поділитися
Угорщина відхилила пропозицію Хорватії щодо альтернативи імпорту російської нафти — FT © EPA-EFE/FEHIM DEMIR
Уряд Орбана ігнорує заклики ЄС зменшити залежність від поставок з РФ.

Угорщина відхилила пропозицію Хорватії використовувати її трубопровідну систему для альтернативи імпорту російської нафти. Про це повідомляє FT.

Різка заява міністра закордонних справ Угорщини Петера Сіярто пролунала після тиску з боку Єврокомісії, яка вимагала від Будапешта й Словаччини відмовитися від російських поставок на тлі повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Ці дві країни, разом із Чехією, раніше домоглися винятків із загальноєвропейської заборони на імпорт російської нафти трубопроводом транзитом через Україну, оскільки мають менше альтернативних джерел. 

Сіярто звернувся до Брюсселя після того, як Україна зупинила транзит нафти російської компанії "Лукойл". Але Єврокомісія заявила про відсутність доказів того, що потоки скоротилися або що виник дефіцит, оскільки інші постачальники все ще можуть використовувати нафтопровід, у тому числі угорська MOL, яка купує нафту в Росії і не підпадає під санкції України.

У середу, 31 липня, президент Хорватії Андрей Пленкович повідомив Єврокомісії, що нафтопровід, який з'єднує адріатичні порти, звідки нафта може постачатися в європейську мережу, використовується не на повну потужність і його транзитні можливості перевищують національні потреби країни.

"Постраждалі центральноєвропейські країни, що не мають виходу до моря, можуть скористатися цим альтернативним маршрутом постачання, щоб зменшити або навіть повністю ліквідувати свою залежність від російської нафти", -  написав Пленкович у листі.

Він додав, що хорватська нафтотранспортна компанія Janaf, яка експлуатує трубопровід, готова вести переговори про довгострокові контракти, що передбачають більші обсяги, аби гарантувати безпеку постачання і зменшити залежність.

Пропускна здатність нафтопроводу Adria компанії Janaf становить 14,3 млн тонн нафти на рік з терміналу на острові Крк.

Наразі Хорватія купує 2 млн тонн, а Сербія - 3,3 млн тонн. За словами Пленковича, MOL має контракт на 2,2 млн тонн на рік до кінця 2024 року. 

Сіярто ж розкритикував лист хорватського лідера, заявивши, що все це було узгоджено з Єврокомісією для тиску на Угорщину.

"Хорватія просто не є надійним транзитером. Відколи почалася війна, вони підвищили транзитні тарифи в п'ять разів порівняно з середньоринковими. Більше того, вони не інвестували в необхідне збільшення потужностей, а дані про максимальну потужність, які вони надають, ніколи не перевірялися. Призупинення поставок нафти зі сходу зробить Угорщину і Словаччину повністю вразливими до ненадійної країни-транзитера", - написав Сіярто у Facebook. 

Чехія все ще купує деяку продукцію зі словацького нафтопереробного заводу.

Єврокомісар з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс закликав Будапешт і Братиславу використовувати нафтопровід Adria. 

Поки Будапешт головує в Раді ЄС до 31 грудня, дружній до Москви прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан зараз бореться з Брюсселем на кількох фронтах. Зокрема, об'єктом критики стала “миротворчої місії” Орбана, яка включала зустрічі з російським диктатором Владіміром Путіним та лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Крім того, Брюссель не виключає, що Угорщина може порушувати законодавство ЄС, спрощуючи умови в'їзду для громадян Росії й Білорусі.

Орбан також є затятим критиком санкцій ЄС проти РФ та, попри війну Росії проти України, й підтримує тісні економічні зв'язки з Москвою. Угорщина неодноразово намагалася підірвати зусилля Заходу з надання допомоги Україні, включаючи фінансування й постачання зброї. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі