У Росії до 71-ї річниці початку Великої Вітчизняної війни видано двотомник «Українські націоналістичні організації в роки Другої світової війни. 1939-1945». Видання вийшло накладом 1 тис. примірників і найближчими днями з'явиться в магазинах Москви, частину буде розповсюджено й в Україні.
Як повідомив керівник Федерального архівного агентства, доктор історичних наук Андрій Артізов, орублікуванню збірки передувала серйозна робота в російських, німецьких, українських, білоруських і польських архівах. При цьому він підкреслив, що офіційно українські фахівці не брали участь в роботі, хоча їм і пропонували. За його словами, російські архівісти самостійно їздили у відрядження до Києва, Львова, де отримували архівні документи. «Всього до збірки включено понад півтисячі документів, 80% яких уперше публікують, а 90% - уперше публікують російською - зроблено переклади з німецької, української та польської», - сказав він.
- Партія регіонів має намір вписати двомовність до Конституції
За словами Артізова, мовою справжніх джерел збірка змушує міркувати над такими складними питаннями як взаємозв'язок між національним рухом і колабораціонізмом, де закінчується одне і починається інше, які методи можливі й виправдані, а які ні в ім'я створення власної національної держави. «Скажу прямо - простих відповідей на ці питання немає і тут велике поле для серйозної дослідницької роботи», - сказав він.
Артізов стверджує, що політичного замовлення не було, але ви не повірите. «Скажу, що ми - упорядники не дозволили собі там де самі писали текст історичної, археографічної передмови і коментарі, жодного юридичного чи ідеологічного ярлика на адресу учасників подій минулого століття незалежно від того по який бік бар'єру вони перебували", - сказав він.
Артізов повідомив, що після того як тираж буде продано, ці документи буде розміщено в Інтернеті на сторінці російських архівів. Він також зазначив, що досить багато документів стосується безпосередньо Степана Бандери та діяльності НКВС.
Читайте також:
Росія оприлюднить документи про українських націоналістів, голодомор і архів Сталіна
Більшість українців вважають Голодомор 1932-33 років геноцидом українського народу