У Громадській палаті РФ прогнозують гостру дискусію у суспільстві з питання про можливе введення регулювання в інтернеті.
«Ймовірно, саме навколо цієї проблеми найближчим часом буде йти активна громадська дискусія», - йдеться у проекті доповіді Громадської палати про стан громадянського суспільства у Росії.
Текст документа надійшов в «Інтерфакс» у четвер.
У Громадській палаті заявили, що на базі інтернет-технологій у Росії все частіше будуються протестні кампанії. «У той же час інтернет сьогодні грає роль каналу "випуску пари", який, тим самим, навпаки, знижує вуличну протестну активність», - йдеться у документі.
«Настороженість цивільних активістів викликає прагнення державних, насамперед правоохоронних, органів регулювати процеси, що протікають у віртуальному просторі», - йдеться у доповіді.
«Вже сьогодні гостро стоїть питання про визначення юридичної приналежності мережевих щоденників і блогів», - наголошується у доповіді.
У Громадській палаті нагадали, що вже був прецедент кримінального переслідування за коментар у блозі - Сиктивкарський блогер Савва Терентьєв в інтернет-щоденнику місцевого журналіста залишив грубий коментар про дії міліції, за що отримав рік позбавлення волі умовно.
Поки думки керівництва державних, у тому числі силових, структур з приводу регулювання в інтернеті розходяться.
Директор Федеральної служби РФ з наркоконтролю Віктор Іванов напередодні виступив проти пропозицій запровадити заходи регулювання в інтернеті, у тому числі в рамках боротьби зі злочинністю. «Я не думаю, що це необхідно», - сказав В.Іванов журналістам.
Минулого тижня з ініціативою ввести «розумне регулювання» у рунеті виступив секретар Ради Безпеки РФ Микола Патрушев. «Спроби припиняти спілкування людей в принципі контрпродуктивні і навіть аморальні. Однак не можна ігнорувати використання інтернету злочинцями і терористичними угрупуваннями», - сказав М.Патрушев в інтерв'ю, яке було опубліковано в газеті «Аргументы и факты».
Загроза запровадження регулювання в Інтернеті вже стривожила громадськість після того, як 8 грудня Управління «К» МВС РФ виступило з пропозицією до інтернет-спільноти «знизити ступінь анонімності в Мережі», пояснивши, що це «дозволить інтернет-простору стати чистішим, а громадяни могли б вільніше почувати себе в ньому».
Представники управління «К» повідомили, що ведуть діалог з інтернет-спільнотою для того, щоб вона сама прийшла до рішення знизити ступінь анонімності. Як заявив генерал-майор поліції Олексій Мошков, який очолює Бюро спеціальних технічних заходів МВС Росії, «у наші дні соціальні мережі поряд із перевагами нерідко несуть у собі потенційну загрозу суспільству». Як приклад він навів, зокрема, агітацію, яку ведуть у соціальних мережах екстремістські групи.
Ця ідея обурила правозахисників. «Інтернет, дякувати Богу, зараз поки ще вільний, і це, можливо, єдиний реальний вільний простір в інформаційному просторі Росії. Ідея МВС - це перша ластівка. Цілком очевидно, що зараз на інтернет розпочнеться потужна атака, вони ще багато чого іншого вигадають», - сказав глава російського правозахисного центру«Меморіал» Олег Орлов.
Дискусію тоді припинив глава МВС Рашид Нургалієв, який висловив своє негативне ставлення до ідеї обов'язкової реєстрації користувачів соціальних мереж в Інтернеті.
«Це - дурість, і ніхто цього вводити не збирається», - сказав Р.Нургалієв, відповідаючи на питання журналістів інформаційних агентств про ставлення до «фейс-контролю» в інтернеті.