У Пукача не було мотивів вбивати Гонгадзе: він вийшов за межі вказівок
28 грудня, 2012, 07:54
Поділитися
В екс-генерала міліції Олексія Пукача не було мотивів вбивати Георгія Гонгадзе. Перший заступник голови Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Геннадій Москаль вважає, що швидше за все, це був ексцес виконавця, тобто він вийшов за межі вказівки.
Наказу вбивати Георгія Гонгадзе колишній генерал міліції Олексій Пукач не отримував - смерть журналіста стала наслідком так званого ексцесу виконавця: Пукачу дали вказівку лише налякати його, - вважає перший заступник голови Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, генерал-лейтенант міліції Геннадій Москаль.
«Мотивів у нього (Пукача - ред.) особисто вбивати не було. Швидше за все, це був ексцес виконавця, тобто він вийшов за межі вказівки. Я виключаю, що той, хто давав йому цю вказівку, говорив йому: вивезти, вбити, відрізати голову. Це я виключаю на 1000%. Наскільки я знаю і чув, йому просто сказали: вивезти, полякати, надавати по макітрі, а людина (Гонгадзе - ред.) виявилася, мабуть, норовливою, вміла захистити себе, свою гідність, честь», - сказав він.
Москаль також абсолютно не вірить в те, що наказ щодо Гонгадзе Пукач отримував від Юрія Кравченка, екс-глави МВС, нині покійного. «Особисто Кравченко йому це (наказ - ред.) не міг дати. Пукач не входив у коло людей, яким він довіряв. Він ніколи не був у його кабінеті. Більше того, Кравченко ніколи не давав вказівки по телефону, це не робилося по урядовому зв'язку, - згадує нардеп. - Тоді Кравченко був під ковпаком у Деркача (глави СБУ - ред.), за Кравченком постійно вели приховане спостереження. Прослуховувалися його телефони. Там була війна відомств, як у фільмі «Сімнадцять миттєвостей весни». Тому він дуже страхувався в цьому питанні, і я виключаю, що це він давав цю вказівку, що це було в його кабінеті. Хоча, звичайно, він знав, що трапилося таке, він не міг не знати, нерозумно це заперечувати».
За його словами, про скоєний злочин в МВС було відомо вже на третій день. Щоправда, хто конкретно його здійснив, не знали. «А те, що та служба зробила ... Це не було таємницею», - зазначив Москаль.
На його думку, вибір у Пукача - здійснювати чи ні злочин - був. «Він вже мав вислугу, він мав пенсію, він був у званні генерала. У той час, будучи генералом, знайти роботу в Києві можна було на зарплату у 5-10 разів більшу, ніж отримував він начальником департаменту. Тому сказати, що у нього не було вибору або у нього не було альтернативи, навіть якщо це хтось йому наказав, не можна. Він би сказав: робіть це самі, - написав би заяву і пішов. Але він же цього не зробив. Він же на це йшов свідомо, щоб вислужитися», - підкреслив нардеп.
Він вважає, що тема вбивства Гонгадзе не буде закрита з винесенням вироку Пукачу: будуть «спроби щось реанімувати, когось скомпрометувати - Литвина або Кучму, якщо буде така необхідність». «Все буде залежати від ситуації в Україні та їхньої ролі в політиці. І знаючи, що Кравченко мертвий, можна говорити що завгодно. Довести це неможливо», - зазначив Москаль.
Нагадаємо, Гонгадзе зник у Києві 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в лісі в Київській області було виявлено обезголовлений труп, який, за висновками експертів, міг належати журналістові. У 2009 році в Київській області знайдено останки черепа, які за заявою Генпрокуратури, належать Гонгадзе. Однак тіло досі не поховане, оскільки мама журналіста Леся Гонгадзе відмовляється визнавати, що знайдені останки належать її синові.
Екс-генерал МВС Олексій Пукач, який тривалий час перебував у розшуку у зв'язку з причетністю до вбивства журналіста, в липні 2009 року був затриманий у Житомирській області, і з того часу перебуває під вартою.
Слідство встановило, що Пукач скоїв вбивство журналіста за вказівкою на той час міністра внутрішніх справ України Юрія Кравченка. Адвокат вдови Гонгадзе Валентина Теличенко заявила, що Пукач у суді серед замовників вбивства Гонгадзе назвав Леоніда Кучму і Володимира Литвина. Крім того, він визнав, що власноруч вбив Гонгадзе.
Кримінальну справу стосовно Кучми було порушено 21 березня 2011 року. Він звинувачувався в перевищенні влади і службових повноважень, які призвели до вбивства журналіста. Плівки майора управління Держохорони Миколи Мельниченка було визнано речовим доказом у справі.
13 грудня 2011 року Печерський районний суд Києва визнав незаконним порушення кримінальної справи щодо Кучми і скасував відповідну постанову Генпрокуратури. 19 грудня Генеральна прокуратура України подала апеляцію на це рішення. Апеляційний суд Києва 20 січня 2012 року залишив чинним рішення Печерського райсуду про незаконність порушення Генпрокуратурою справи щодо Кучми. !zn