Офіс президента України засудив напад на журналістів проєкту «Схеми» під час інтерв’ю із головою правління державного «Укрексімбанку» Євгеном Мецгером.
«Ситуація навколо «Укрексімбанку» може сприйматися лише негативно. Безумовно, модель поведінки, яку суспільство побачило від представників банку, є неприпустимою. Свобода слова належить до фундаментальних цінностей в Україні. Тому обов'язок посадовців будь-якого рівня – коректно спілкуватися з журналістами та поважати їхнє право ставити будь-які запитання, що мають суспільну важливість», - заявив радник голови ОПУ Михайло Подоляк.
На його думку , правила поваги до журналістської роботи та формати надання доступу до суспільно важливої інформації давно напрацьовані, тож дотримуватися їх повинні співробітники структур різного рівня незалежно від того, чи працює ця структура в державному чи в приватному секторі
В ОП України вважають за потрібне відсторонити Мецгера від посади на час розслідування та внутрішньої перевірки. «Як максимум для нівелювання шкоди банку та державі потрібні, можливо, і більш жорсткі кадрові рішення у фінансовій установі. Інституційні механізми для виходу з такої ситуації передбачені, і вони мають спрацювати», - додає Подоляк.
На знімальну групу «Схем» напали 4 жовтня, просто під час запису інтерв’ю в «Укрексімбанку». Голові правління держбанку Євгену Мецгеру не сподобалося запитання журналіста Кирила Овсяного, він наказав підлеглим відібрати камери та стерти записану інформацію.
Виконуючи наказ, співробітники банку повалили й скрутили оператора «Схем» Олександра Мазура та відібрали у нього дві камери. Охорона банку стерла інформацію, однак технічним спеціалістам вдалося відновити її після повернення камер. Завдяки відновленому відео вдалося ідентифікувати кількох підлеглих Мецегра, які брали участь у нападі.
За фактом нападу Національна поліція відкрила кримінальне провадження за статтею 117 КК України – «перешкоджання законній професійній діяльності журналістів». Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу, обмеження або позбавлення волі на строк до п’яти років.
У банку стверджували, що журналісти начебто намагалися заволодіти інформацією з обмеженим доступом і погрожували звернутися до правоохоронних органи. Згодом наглядова рада «Укрексімбанку» розпочала внутрішню перевірку та пообіцяла «сприяти впровадженню політики медійної відкритості».