У разі обрання шоумена Володимира Зеленського президентом України його команда, в першу чергу, зосередиться на реформуванні правоохоронної і судової системи, а також домагатиметься прийняття нового виборчого законодавства, заявив екс-міністр фінансів Олександр Данилюк.
У ході виступу на конференції Free Market Road Show у "Бендукідзе Free Market Центрі" у вівторок, 2 квітня, Данилюк пообіцяв представити проект судової реформи наступного тижня. За словами екс-міністра, реформу "буде поставлено з ніг на голову", і зміни торкнуться Верховного суду і його Апеляційної палати.
Данилюк висловив надію, що Вищий антикорупційний суд буде сформований чинним президентом Петром Порошенко і розпочне роботу вже найближчими днями. Він також заявив, що в разі обрання Зеленського "перші посадки" корупціонерів почнуться вже "незабаром після виборів".
Представник команди Зеленського піддав жорсткій критиці діяльність Гепркуратури, Служби безпеки України та Державної фіскальної служби, заявивши, що їх реформування було провалено.
"Прокуратура - провал, суди - провал, СБУ - провал, ДФС - повний провал! ... Тому наш підхід до реформування ... - викорінити повністю цей вірус корупції і старих підходів, що там знаходиться разом з людьми, і запустити ці структури заново" , - зазначив Данилюк.
Екс-голова Мінфіну висловив впевненість, що керувати правоохоронними органами мають люди "не з системи", які розуміють мету цих нових органів у державі.
Данилюк наголосив на необхідності позбавлення правоохоронних органів повноважень з розслідування економічних злочинів, що дає їм можливість чинити тиск на бізнес і фактично займатися здирництвом. А також пообіцяв докласти максимум зусиль для створення Служби фінансових розслідувань, що не вдалося йому на посаді міністра фінансів у 2016-2018 роках.
"Навіть якщо парламент вирішити гальмувати це питання, у нас є практичний підхід, як реалізовувати цю реформу навіть без закону", - запевнив Данилюк, у черговий раз підкресливши, що СФР має підпорядковуватися Мінфіну, а не президенту.
Він також оцінив результативність роботи антикорупційне органів як недостатньо високу, поклавши основну відповідальність за стан речей на керівництво Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
"Дже якщо Національне антикорупційне бюро України проводить ефективні розслідування, то вони блокуються САП. Проблема з лідерством в антикорупційній прокуратурі", - підкреслив Данилюк.
Серед першочергових напрямків реформ екс-міністр назвав також реформу держслужби. Внесення змін до профільного закону має, на думку Данилюка, наблизити умови державної служби до умов роботи в приватному секторі, зробивши її гнучкішою й ефективнішою.
Крім того, колишній міністр фінансів заявив, що для команди Зеленського важливо внесення поправок до закону про вибори до Верховної Ради, що передбачають перехід до відкритих списків і відмову від "мажоритарки". При цьому він визнав, що ця ініціатива може наштовхнутися на серйозну протидію парламенту.
"Парламентські вибори мають проходити за новим виборчим кодексом ... Команда Зеленського наполягатиме на цьому", - підкреслив Данилюк.
У неділю, 31 березня, відбувся перший тур виборів президента України. Для голосування на 199 територіальних округах в Україні і одному закордонному були відкриті майже 30 тисяч виборчих дільниць. Явка виборців склала 63,48%, у виборах взяли участь понад 18,5 мільйонів українців. На посаду голови держави претендували 39 кандидатів.
Жоден з кандидатів не зміг отримати підтримку абсолютної більшості виборців. За підсумками обробки ЦВК 99,8% протоколів, Володимир Зеленський отримав 30,22%, Петро Порошенко - 15,95% голосів. Другий тур президентських виборів відбудеться 21 квітня.