У Зеленського більше шансів відродити економіку, ніж закінчити війну в Донбасі – Bloomberg

Поділитися
У Зеленського більше шансів відродити економіку, ніж закінчити війну в Донбасі – Bloomberg © Сайт президента України
Тріумф Зеленського на виборах – це тест на доброзичливий популізм.

Президент України Володимир Зеленський домігся того, чого не вдалося жодному з його попередників: завоювати парламентську більшість, позбавившись від необхідності формування коаліції. Чи він знає, як отримати вигоду з цієї безпрецедентної перемоги, стане ясно з його наступних кроків, пише Леонід Бершидський для агентства Bloomberg.

За попередніми результатами дострокових виборів, "Слуга народу" Зеленського, схоже, не тільки виграє 122 місць за списками, а ще на 125 місць за мажоритарними округами, що дає йому контроль над законодавчим органом країни, в якому всього 450 місць. Це звільнить його з торгів за портфелі, розподіл яких зазвичай слідує за виборами.

Автор зазначає, що це надзвичайний результат, тим більше, що багато кандидатів від партії - політичні новачки.

Втомившись від пострадянського управління - поєднання патерналізму, корумпованих особистих інтересів і потьомкінського будівництва - українці передали своєму президентові-коміку унікальний мандат, який можна використовувати для досягнення двох таких необхідних проривів: економічного, який заснований на приватизації і дерегуляції, і припинення війни на сході, попереджає Бершидський.

Перше залежить від вибору кабінету міністрів, особливо від наступного прем'єр-міністра. Відразу після голосування президент заявив, що хотів би бачити технократичний уряд, а не політизований, додає автор.

Кандидати на посаду глави уряду: Андрій Коболєв, керуючий державною нафтогазовою компанією; Юрій Вітренко, інший керівник з тієї ж компанії; Владислав Рашкован, заступник виконавчого директора НБУ, і два колишніх міністра часіа колишнього президента Петра Порошенка, які згодом стали на старті кампанії покровителями Зеленського: колишній міністр економічного розвитку Айварас Абромавічюс і колишній міністр фінансів Олександр Данилюк.

З цієї черги Рашкован і Вітренко, мабуть, найкраще відповідають опису Зеленського ідеального кандидата: "гуру економіки і нове обличчя".

Мелінда Харінг, добре інформований спеціаліст з питань України в Atlantic Council, нещодавно провела деякий час з усіма кандидатами, і їй сподобався Вітренко, вона назвала "товариським і привабливим". Однак вона зазначила, що досвід його і Коболєва в енергетиці. Рашкован має більш широке розуміння того, що повинно відбутися в українській економіці.

Прямо перед недільними виборами Рашкован опублікував колонку в НВ, яка може розглядатися як заявка на вищу посаду. В ній він закликав до широкої дерегуляції:

"Все, що може робити приватний бізнес, повинен робити приватний бізнес. Держава повинна по максимуму не заважати, як би не хотілося допомогти".

За словами Рашкована, це, поряд з акцентом на підвищення продуктивності праці і стимулювання внутрішнього попиту, має підняти зростання України до 4-7% в рік. Його лібертаріанська порядок денний повинен звернутися до Зеленського, який часто зневажливо відноситься до державного регулювання в українському стилі.

Президент, однак, схильний до імпровізації; він все ще може піднести сюрприз. Але той, кого він вибере, повинен бути прийнятний для іноземних інвесторів та інституційних кредиторів України, включаючи МВФ, який все ще має вирішити, чи видати країні ще 2 мільярди доларів кредитів.

Однак, щоб домогтися яких-небудь економічних успіхів, Зеленському потрібно буде швидко просуватися до реформування сумно корумпованої системи правосуддя в Україні. Він володіє законодавчою вогневої міццю, і капітальний ремонт судової системи стане одним з головних випробувань його здатності керувати, а не просто перемагати на виборах.

Завершення війни на сході буде ще більш жорсткою пропозицією, ніж відновлення економіки. Перед виборами Зеленський спробував зробити перший крок, ініціювавши обмін полоненими "все для всіх" з Росією. Він навіть зробив свій перший дзвінок президенту Росії Володимиру Путіну, щоб обговорити це - всупереч порадам західних союзників України, стверджує він. Однак поки ці переговори зайшли в глухий кут, тому що обидві сторони не можуть домовитися про те, кого слід обміняти, а кого відпустити беззастережно.

Путіну навряд чи захочеться допомагати Зеленському, поки президент України дотримується непримиренної політики для свого попередника - називати Росію агресором і вести свою країну в НАТО. Це проблема для початківця українського лідера: будь-які ознаки відступу викличуть масові протести. Але тоді, з його більшістю, у Зеленського є можливість торгуватися з Путіним. Він міг би, наприклад, пом'якшити український закон про мову, щоб підвищити статус російської мови, широко поширеного на півдні і сході країни, щоб сприяти більш конструктивного діалогу з Москвою. Зеленський неодноразово підтримував більш м'який закон про мову.

Проте вийти за межі обміну полоненими і відновити зв'язок з Кремлем буде складно. Більшість українців хочуть більш тісних зв'язків з ЄС, ніж з Росією. Популістський президент не може ігнорувати це, незалежно від того, скільки у нього влади. Москва, зі свого боку, хоче зближення на своїх умовах: вона не припинить підтримку невизнаних сепаратистських "народних республік" на сході України без будь-якого вето на ключові зовнішньополітичні рішення України.

Зеленський зобов'язаний своєю владою сподіванням виборців на те, що він може покласти кінець війні. Однак поки президент не придумав нічого схожого на реалістичний план. Його кращим вибором буде залучити Путіна, незалежно від того, що з цього вийде, і одночасно працювати над вивільненням економічного потенціалу України. Якщо економіка поліпшиться, і мільйони людей, які покинули країну в пошуках роботи в Європі, почнуть повертатися, Зеленський, ймовірно, буде прощений за нездатність вирішити заморожений конфлікт з Росією, підкреслює автор.

ЦВК опрацювала вже понад 93% протоколів. Згідно з результатами, партія "Слуга народу" набирає 43,14% голосів. На другому місці "Опозиційна платформа – За життя", за яку проголосували 13,05% виборців. У трійку лідерів також потрапила "Батьківщина" з результатом 8,18%. За партію "Європейська солідарність" проголосували 8,13% українців. Політсила "Голос" отримала 5,85% голосів.

Слідкуйте за перебігом подій у спецтемі "Дострокові вибори до Верховної Ради".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі