Документ передбачає формування порядку одержання спеціального дозволу на придбання зброї: за словами одного з авторів проекта закону, депутата ВР Ігоря Фріса, "усунена трохи бюрократична процедура спілкування осіб, які планують придбати зброю, з органами, які видають на це дозвіл, але набагато жорсткіше порядок для короткостовбурної, для пістолетів, визначено порядок правил поведінки, складання відповідного іспиту і найголовніше - визначений порядок легалізації незаконної зброї, яка сьогодні існує в державі", - сказав депутат.
За його словами, за даними фахівців і експертів, приблизно від 600 до 800 тис. одиниць зброї, було завезено із зони бойових дій або тим чи іншим чином переправлено на мирну територію.
"Той механізм, який дозволяє, в тому числі, цею зброю законним шляхом легалізувати, ставити на облік, і ті особи, у яких вона зараз знаходиться незаконно, стануть законними власниками цієї зброї", - додав Фріс.
Говорячи про мету даного законопроекту, він заявив, що документ спрямований на те, щоб "в країні не було сірого ринку, сірого обігу зброї, що є у темряві, яку ніхто не бачить".
Україна має різні документами, що стосуються зброї, які були прийняті ще наприкінці 90-х років, проте багато в чому вони вже не відповідають сьогоднішньому дню. Законопроект "Про цивільну зброю та боєприпаси" (і навіть не один варіант) був зареєстрований групою депутатів Верховної Ради минулого скликання ще в 2014 році, але не розглянутий, а в кінці серпня 2019 року - відкликаний.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив про те, що прикордонники країни "були змушені" закрити кордон з Україною через те, що " з цієї країни хлинув потік зброї". За словами Лукашенка, Білорусь радикально посилила прикордонний контроль з Україною. Держприкордонслужба України, навпаки, зазначила, що частіше відзначається не спроба вивезти зброю з України, а ввезти з Білорусі.