Урсула фон дер Ляєн здобула ще один п'ятирічний термін на чолі виконавчого органу блоку — Європейської комісії. До того часу, як закінчиться її другий термін у 2029 році, Дональд Трамп може стати президентом США, ультраправа лідерка Марін Ле Пен може очолити Францію, а будь-яка кількість інших популістів може сидіти за столом переговорів ЄС разом з угорським прем'єром Віктором Орбаном, зазначає Politico.
"Це будуть надзвичайно важкі п'ять років для неї", — сказав високопоставлений чиновник ЄС.
На правому крилі європейської політики вона стикається з критиками, які закидають їй прихильність до "прогресивної" політики, така як боротьба зі зміною клімату. Тепер, коли праві мають більше влади, ігнорувати весь цей тиск буде важче.
Оскільки повернення Трампа до Білого дому в листопаді виглядає більш імовірним, ніж будь-коли, фон дер Ляєн буде важко утримати трансатлантичні відносини у стабільному стані. Останні чотири роки за президентства Джо Байдена були "золотим віком" для відносин між ЄС і США.
Під час свого першого президентства Трамп, як відомо, насолоджувався конфліктами з лідерами ЄС, такими як колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель. Тепер, обравши Джей Ді Венса на посаду віцепрезидента у разі своєї перемоги на виборах, Трамп цілком може піти далі, реалізувавши свої погрози знизити рівень американських інвестицій в НАТО — жахлива перспектива для багатьох європейських урядів, яким бракує власної надійної оборони.
Хоча лідери ЄС втішалися тим, що Трамп на посаді президента не підірвав альянс НАТО у будь-який значний спосіб, цього разу вони готуються до того, що Трамп і Венс виконають свої погрози та розірвуть 80-річний трансатлантичний зв'язок.
Призначення Венса викликає особливе занепокоєння у Європи й у фон дер Ляєн. Адже твердження 39-річного сенатора про те, що йому "байдуже, що відбувається в Україні", загрожує залишити її та решту проукраїнських лідерів Європи наодинці з російською агресією.
Фон дер Ляєн "зіткнеться з ще більшим економічним націоналізмом, торговельною війною і протекціонізмом з боку адміністрації Трампа", вважає Майда Руге, політичний експерт Європейської ради з міжнародних відносин, аналітичного центру. Оскільки США і Європа можуть розійтися у поглядах на політику щодо Росії, якщо Трамп переможе в листопаді, фон дер Ляєн варто було б зосередитися на єдиній сфері, де Брюссель і республіканський Білий дім можуть порозумітися, а саме — на Китаї, додає Руге.
Не легше буде фон дер Ляєн і на внутрішньому фронті, де їй доведеться мати справу з угорським прем'єр-міністром Віктором Орбаном. Орбан позиціонує себе як лідер опозиції фон дер Ляєн. Відсутність підтримки з боку її традиційних союзників по ЄС посилюється відкритою ворожістю зсередини блоку через правих популістів, таких як Герт Вілдерс у Нідерландах і Ле Пен у Франції.
Раніше фон дер Ляєн пообіцяла зробити значно більше у сфері оборони, якщо залишиться на другий термін на посаді. Вона, зокрема, пообіцяла побудувати "Європейський оборонний союз". Як зазначила глава Єврокомісії, окремі країни ЄС завжди зберігатимуть відповідальність за розгортання військ, але вона створить нову посаду комісара, який займатиметься питаннями оборони.