У США є шість напрямків для допомоги Україні - Atlantic Council

Поділитися
У США є шість напрямків для допомоги Україні - Atlantic Council США і союзники можуть зупинити агресію Путіна проти України. Ілюстрація © gorod.tomsk.ru
Експерт вважає, що передача озброєння, а також економічна і політична інтеграція України з Заходом зупинить агресію Путіна.

Трансатлантична спільнота відіграє суттєву роль в ствердженні траєкторії руху України в напрямку сучасної, демократичної країни Європи, яка процвітає. Стратегія допомоги Україні в досягненні цієї мети повинна включати підвищення економічної і геополітичної ціни для Росії за її агресію, зміцнення українського потенціалу в полі самооборони, допомогу Києву реформувати його політичні і економічні інститути, а також інгтеграцю в євроатлантичну спільноту.

Про це йдеться в тексті промови експерта Atlantic Council Аяна Бжезінського перед Комітету з закордонних справ Сенату США. Він наводить шість стратегічних напрямків американської допомоги Україні.

Перш за все, Бжезінський радить посилити санкції проти Росії. Адже того економічного тиску, який вже діє проти Москви виявилося недостатньо. За два роки російська сторона так і не вивела свої сили з Криму і Донбасу. Нинішні санкції завдають болю російській економіці в контексті падіння цін на нафту. Але якщо їхньою метою було зупинити російську агресію, тоді вони не змогли добитися цього.

Заходу потрібно натиснути на хитку нафтопереробну галузь Росії. Якщо РФ лишається одним з найбільших видобувників нафти, то її нафтопереробні заводи застаріли, неефективні і гостро залежать віж західних, здебільшого американських запчастин.

Колишній заступник Держсекретаря США з глобальних питань Паула Добрянська пропонувала Заходу накласти ембарго на експорт запчастин в Росію, зокрема компресори, насоси і каталізатори. Це сильно ослабить ключовий сектор російської економіки, з якого Москва черпає кошти для своїх військових операцій, зокрема проти України.

По-друге, Бжезінський радить посилити присутність НАТО в Центральній і Східній Європі. Стримана відповідь на російські провокації в регіоні тривожить союзні країни там. Тож експерт радить розмістити бази в Польщі і країнах Балтії, на яких постійно будуть базуватися значні сили Альянсу.

Третя порада експерта - збільшити військову допомогу Україні. За останні два роки українська армія перетворилася на більш боєздатну силу. Обладнання від США і інших західних союзників, а також проведення тренувань, значно допомогли підвищити боєздатність. Тому цю програму потрібно розширити. Тепер варто зосередити увагу на реформуванні кадрової структури, логістичних систем, медичних можливостей, розвідувальних управлінь і командних систем.

На думку Аяна Бжезінського, США і їхнім західним союзникам давно було потрібно передати Україні летальне оборонне обладнання, яке вона просила. Російські широкомасштабні "раптові" навчання демонструють спектр викликів, з якими ЗСУ доведеться мати справу в разі повтономасштабного наступу. А його, на думку експерта, не варто відкидати, враховуючи войовничість і агресивну риторику Кремля.

Постачання Києву протитанкових, протиповітряних і інших оборонних систем ускладнить планування Росії, збільшуючи ризики і ціну операцій проти України. Більше того, якщо Вашингтон не надасть таке озброєння, це не лише розчарує українців. Це також стане сигналом, що США не збираються протидіяти агресії Росії, оскільки Вашингтон продає таке озброєння іншим країнам у всьому свиті, які не мають статусу стратегічних партнерів.

Четвертий вектор - це посилення зусиль з протидії російській широкомасштабній пропаганді проти України. Якщо інформаційний наступ лишиться без відповіді, він буде зарожувати політичній єдності в Україні, яка необхідна для проведення економічних реформ. Бжезінський радить розширити поширення точної, достовірної інформації і новин мовою країни через всі форми ЗМІ.

Також експерт вважає, що США повинні відкрити консульства в ключових містах України, зокрема в Одесі і Харкові, де російське вторгнення найбільш вірогідне.

П'ятий напрямок допомоги Україні, на думку Бжезінського, - це українська економічна інтеграція із Заходом. У цій сфері він радить особливо звернути увагу на сектори енергетики і військової промисловості.

Україна добилася серйозного прогресу у скороченні залежності від енергетичних поставок з Росії за рахунок реверсу. Такі поставки також відкрили потужний потенціал приєднання України до Центральноєвропейського Північно-південного коридору газових і нафтових трубопроводів. Таким чином можна об'єднати енергетичні ринки між Балтійським, Чорним і Егейським морями.

Експерт також нагадує, що ще в 2012 році Україна була четвертим експортером озброєння у світі, що приносило їй 1,3 мільярди доларів прибутку. Звісно, українська оборонна промисловість, створена в часи СРСР, після здобуття незалежності орієнтувалася на російський ринок, опираючись на старі радянські зв'язки. Сьогодні, навіть після захоплення потужностей в Криму і Донбасі, обронна промисловість лишається однією з найголовгніших галузей української економіки. Українські виробники мають величезних потенціал глобального рівня. Однак Захід повинен допомогти Києву переорієнтувати свій оборонпром на західний ринок і пристосуватися до його бізнес-практик.

І шостий вектор для підтримки України - це євроатлантична інтеграція. Бжезінський нагадує, що готовність українців до реформ, а також останній Майдан, свідчать про прагнення українського суспільства стати повноправним членом Європи і її ключових інститутів. Вочевидь, саме ці прагнення Москва і намагається зламати.

Читайте також: Обама вимагає від Путіна виконання Мінських угод

Тому, на думку експерта, НАТО і ЄС повинні на самітах висловити свою підтримку інтеграції України в свої спільноти. Зокрема, Альянсу варто на наступній зустрічі у Варшаві в червні чітко заявити, що Україна і Грузія "стануть членами НАТО".

Майдан став потужною демонстрацією прихильності українського народу до європейської демократії. І ця прихильність постала перед викликом російської військової агресії.

"Завдяки цьому конфлікту Україна стала більш єдною і рішучою і бажанні стати повноцінним членом західного демократичного світу. І вона заслуговує повну нашу підтримку", - вважає Аян Бжезінський.

Однак президент США Барак Обама пояснив, чому США не будуть воювати за Україну. За його словами, американських інтересів в Україні, на відміну від російський, немає. Тому, на його думку, Америці не варто втручатися в конфлікт на Сході України.

Раніше Конгресмен США від штату Пенсільванія Джозеф Піттс пояснив, чому Обама не передає зброю Україні. За його словами, американський президент-нобелівський лауреат миру надто сконцентрований на своїй "політичній спадщині". Він не хоче, щоб його згадували як президента, який розв'язав ще одну війну.

У свою чергу, колишній радник міністра оборони США з питань України, Росії і Євразії Евелін Фаркас радить озброїти Україну до нового наступу Росії. На її думку, це збалансує сили в конфлікті і пошле Москві чіткий сигнал, що подальша ескалація насильства буде дорого їй коштувати.

Раніше екс-глава ЦРУ також закликав надати Україні "Джавеліни". Він підкреслив, що мова йде виключно про оборонне озброєння, яке "не змінить хід війни, але принципово змінить здатність української армії не допустити того, щоб в України забрали ще якусь частину її землі".

Призначений послом України в США Валерій Чалий в інтерв'ю DT.UA сказав, що Україна, яка віддала 1240 ядерних боєголовок, повинна мати право отримати від Америки, якщо знадобиться, хоча б тисячу Javelin. Чалий також повідомив, що Україна отримує зброю, в тому числі і летальну, від десяти країн Європи.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі