Одним з основних питань майбутнього нормандського саміту стане обговорення закону про так званий "особливий статус" Донбасу – президент України Володимир Зеленський вже заявляв, що замість двічі пролонгованого колишнього закону, термін дії якого закінчується 31 грудня 2019 року, збирається ініціювати прийняття нового документа, і ця заява викликала різко негативну реакцію Москви, пише в своїй статті для DT.UA оглядач відділу міжнародної політики Тетяна Силіна.
Втім, зазначає автор, поки росіяни у ТКГ закликали Київ у черговий раз продовжити діючий закон, а спікер Ради Дмитро Разумков та голова МЗС України Вадим Пристайко сперечалися, коли починати розробляти новий закон, підметушилися ОПЗЖ на чолі з Медведчуком, Шуфричем, Льовочкіним та іншими – надавши на розгляд профільного комітету свій варіант нового закону про так званий "особливий статус" Донбасу. Однак у цьому законі прописані всі "кремлівські хотілки" і знищені всі "запобіжники" для України, які є у попередньому законі.
"Як припускає джерело DT.UA в ОПЗЖ, у Парижі можуть прийняти "концепцію закону про особливий статус Донбасу", і не виключено, що Зеленському вдасться вмовити Путіна погодитися з тим, щоб ці "особливості" не були зафіксовані в українській Конституції, як це передбачено "Мінськом-2". Але, зрозуміло, за умови врахування російських побажань у законі про статус ОРДЛО. І тоді, мовляв, Зеленський зможе привезти з Парижа на батьківщину перемогу", – пише автор.
Раніше президент Володимир Зеленський заявив про те, що закон про особливий статус Донбасу автоматично продовжувати не будуть. Закон діє до 31 грудня 2019 року. Буде новий закон, який парламент має розробляти у тісній співпраці і публічному обговоренні із суспільством.
Закон про особливий порядок місцевого самоврядування на тимчасово окупованих територіях прийняли у вересні 2014 року. Документ набув чинності 18 жовтня 2014 року терміном на три роки. Верховна Рада продовжила дію документа 6 вересня 2017 року.
Стаття 10 документа передбачає, що особливий порядок місцевого самоврядування реалізується виключно органами місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах. Проте особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу набуде чинності тільки після "виведення всіх незаконних збройних формувань, їх військової техніки, а також бойовиків і найманців з території України".
Детальніше про перспективи, побоювання, питання та можливі теми майбутнього нормандського саміту читайте в матеріалі Тетяни Силиной "Paris-матч: грають вони... Виграє хто?" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".