Світ повинен пам'ятати про жахливі наслідки російської анексії Криму та подвоїти рішучість для захисту спільних цінностей та поваги до міжнародного права, написав міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон у статті з нагоди четвертої річниці анексії Криму.
У статті наголошується, що президент РФ Володимир Путін сам розповів у документальному фільмі "Крим. Шлях на Батьківщину" (2015 рік) про те, що рішення про захоплення півострова було прийнято на нараді в Кремлі 22 лютого 2014 року.
Таким чином, рішення про анексію української території прийняли за три тижні до "фіктивного референдуму", яким Кремль намагався надати ознаки легітимності своїх дій. Джонсон підкреслює, що пізніші заяви Путіна про захист жителів регіону та виконання їхніх бажань були "нескінченно брехливими", передає українська редакція DW.
Голова МЗС Великої Британії нагадує, що Росія анексувала Крим у України 18 березня 2014 року. Це стало першим випадком силової зміни кордонів в Європі після 1945 року. За словами Джонсона, РФ порушила так багато міжнародних правових актів, що перерахувати всі є справжнім викликом. В якості прикладу він назвав статтю 2 Хартії ООН, Гельсінський Заключний акт 1975 року, Російсько-український договір про дружбу та Будапештський меморандум 1994 року.
Джонсон зазначає, що слід рішуче і виважено протистояти Росії. Це означає збереження пов'язаних з Кримом санкцій проти Москви, поки регіон залишається під контролем Кремля, й збереження подальших санкцій, поки мінські домовленості не виконуються. Ці заходи повинні демонструвати, що "жодна країна, незалежно від її розмірів, не може роз'єднувати своїх сусідів та порушувати міжнародне право без наслідків".
Нагадаємо, що раніше міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель виступив за послаблення деяких санкцій проти Росії, якщо на сході України реалізують угоду про припинення вогню з допомогою миротворців ООН. За його словами, "нереалістично" наполягати на повній реалізації мінських домовленостей, не пропонуючи деяке послаблення санкцій проти Росії.
Також президент Сербії Олександр Вучич заявив про те, що його країна не робитиме будь-яких дій проти інтересів Москви і не вводитиме санкції щодо Росії.
21 лютого брюссельський кореспондент "Радіо Свобода" Рікард Йозвяк повідомив про те, що посли ЄС схвалили продовження санкцій проти осіб та компаній, які несуть відповідальність за порушення суверенітету України в окупованому Криму.