"Заборона вищого представницько-виконавчого органу кримськотатарського народу під надуманим приводом "боротьби з екстремізмом" є відвертим блюзнірством російської окупаційної влади над правами та інтересами кримських татар... Розглядаємо таке цинічне рішення як прояв расової дискримінації", – йдеться в заяві МЗС України, распространеннном у четвер, 29 вересня.
В українському зовнішньополітичному відомстві підкреслили, що таке рішення Верховного суду РФ було прогнозованим кроком", який "повністю узгоджується з нинішньою репресивною політикою Кремля, спрямованої на боротьбу з демократією і свободою, і перетворення окупованого півострова в "сіру зону" терору і безправ'я".
У МЗС нагадали, що протягом 2,5 років з моменту незаконної анексії Криму РФ цілеспрямовано та системно порушує права і свободи людини на окупованому півострові.
"Україна вимагає від держави-окупанта негайної відміни цього нікчемного за своєю суттю та юридичною природою рішення і повного припинення утисків кримськотатарської спільноти в Криму", - сказано в заяві.
Крім того, Міністерство закордонних справ звернулося до міжнародних партнерів із закликом активізувати і скоординувати дії, спрямовані на захист прав людини в окупованому Криму, підкресливши, що припинення переслідування кримських татар російською владою стане можливим тільки після відновлення українського суверенітету на півострові.
"Україна доводитиме в судових інстанціях незаконність усіх дій Російської Федерації, пов'язаних з тимчасовою окупацією АР Крим і м. Севастополь, включно з рішенням про визнання Меджлісу кримськотатарського народу екстремістською організацією і заборону його діяльності", – запевнили в МЗС.
Як повідомлялося, 29 вересня Верховний суд РФ підтвердив заборону Меджлісу кримськотатарського народу, визнавши організацію екстремістської.
Нагадаємо, 13 квітня так званий "прокурор" Криму Наталія Поклонська винесла припис про призупинення діяльності Меджлісу кримськотатарського народу. Це рішення практично повністю заблокувало роботу представницького органу кримських татар. Кількома днями пізніше, 18 квітня, Мін'юст РФ також оголосив Меджліс "екстремістською організацією".
У зв'язку з цією ситуацією, Верховна Рада звернулася до ООН та міжнародних організацій, аби дати діям російської влади відповідну оцінку. Спікер Ради Андрій Парубій назвав факт заборони "проявом російського фашизму".
Європарламент проголосував у Страсбурзі в рамках дебатів про стан демократії і прав людини в світі за резолюцію про становище кримських татар в Криму. Європарламент вимагає негайної відміни рішення про заборону Меджлісу. У документі також передбачена ймовірність розширення санкцій проти Росії за порушення прав кримських татар.