Міністерство закордонних справ України розцінює заяви голови МЗС РФ Сергія Лаврова про те, що Україна нібито готує провокації на адміністративному кордоні з окупованим Кримом, як елемент чергової інформаційної операції Кремля.
"В Україні вже навіть не здивовані, наскільки російська дипломатія перетворилася на знаряддя брехні Кремля, звинувачуючи Україну в "підготовці провокацій". Але це - чергова інформаційна операція", - йдеться в заяві українського зовнішньополітичного відомства, поширеній у понеділок, 17 грудня.
У МЗС нагадали, що це РФ стягнула до українського кордону 80-тисячну армійське угруповання, розмістила ракетні комплекси "Іскандер", а також перекинула до Криму 100 бойових літаків Су-27 і Су-30, що становлять загрозу не лише Україні, а й усьому чорноморському регіону. Крім того, за останні два місяці кількість російських танків на кордоні збільшилося на 300, а 25 листопада РФ атакувала українську корабельну групу в Керченській протоці і Чорному морі.
"Тепер міністр Сергій Лавров лякає Україну і міжнародне співтовариство "провокаціями", шукаючи пропагандистсько-дипломатичне прикриття мілітаризації Росією окупованого Криму, Донбасу і розгортання на кордонах України свого наступального потенціалу", - констатували в МЗС України.
У міністерстві висловили впевненість, що чергову російську брехню "буде спростовано прийняттям резолюції Генасамблеї ООН "Проблема мілітаризації АР Крим та міста Севастополь (Україна), а також частин Чорного і Азовського морів".
Секретар РНБО Олександр Турчинов, у свою чергу, назвав заяву глави МЗС РФ "маячнею".
"Зроблю це на зрозумілій росіянам мовою: "Бред сивой кобылы!", вибачте - "сивого мерина", - написав Турчинов на своїй сторінці в Facebook.
Як повідомлялося, 17 грудня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров звинуватив Україну в підготовці якихось провокацій на адмінкордоні з Кримом і пригрозив Києву жорсткою реакцією у відповідь.
Перед цим прес-секретар МЗС РФ Марія Захарова заявляла, що ЗСУ нібито готуються до наступу на ОРДЛО із застосуванням хімічної зброї.
Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Росія в порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за звинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".
Пізніше українських моряків вивезли до Москву зараз більшість з них тримають у СІЗО "Лефортово". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".
У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли представники силового блоку: прикордонники, армія, поліція та СБУ.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".