Сьоме засідання ради асоціації ЄС-Грузія, яке відбулося у вівторок, 6 вересня, у Брюсселі назвали історичним. Це перше засідання на новому етапі відносин Європейського Союзу та Грузії після надання їй "європейської перспективи", тоді як Молдова та Україна вже отримали статус кандидатів на вступ до ЄС, повідомляє DW.
Для успішного просування на шляху до Євросоюзу Тбілісі необхідно докладати більше зусиль у сфері реформ судової системи, верховенства закону та свободи ЗМІ, наголосив верховний дипломат ЄС Жозеп Боррель на спільній прес-конференції після круглого столу з грузинською делегацією.
Він зазначив також, що в країні має бути національний консенсус щодо вступу до Євросоюзу. Основну відповідальність за виконання цих завдань Борель поклав на правлячу партію "Грузинська мрія".
Серед основних тем дискусії Брюсселя та Тбілісі – війна Росії проти України, а також ситуація у сепаратистських регіонах Грузії. Боррель підкреслив прихильність ЄС до територіальної цілісності Грузії та пообіцяв їй особливу підтримку в галузі кібербезпеки та боротьби з дезінформацією.
Зі свого боку прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі на прес-конференції запевнив, що його уряд зобов'язується дотриматися всіх критеріїв Євросоюзу і повністю готовий до роботи з усіма політичними партіями та громадянським суспільством. При цьому він зазначив, що "деякі радикальні політичні партії не беруть участь у цьому процесі".
Він висловив сподівання на "мирне вирішення конфлікту з Росією", який розпочався з війни 2008 року і нагадав, що 20 відсотків території Грузії окуповано РФ.
3 березня Грузія разом із Молдовою слідом за Україною подали заявки на вступ до Євросоюзу за прискореною процедурою. Спочатку уряд Грузії планував подати заявку у 2024 році, проте після повномасштабного російського вторгнення в Україну прискорив процес.
Проте Грузія кандидатом на членство у ЄС не стала. 23 червня країни Євросоюзу визнали Україну та Молдову, але не Грузію, кандидатами на вступ до ЄС. Стосовно Тбілісі глава Ради ЄС Шарль Мішель у той день зазначив: "Ми готові надати статус кандидата Грузії, як тільки пріоритети буде реалізовано".
Грузії було надано статус "європейської перспективи". Єврокомісія висунула їй список із 12 критеріїв для подальшого просування шляхом європейської інтеграції.
Угода про асоціацію ЄС та Грузії діє з червня 2014 року. Брюссель щороку подає доповіді про його реалізацію. У серпні 2022 року він вказав Тбілісі на необхідність продовження реформ та недоліків у правовій сфері.
"Ми спостерігаємо невдачі у ключових галузях верховенства права, держуправління та прав людини", - заявив тоді голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель.
Наразі офіційними кандидатами на членство в ЄС є Україна, Молдова, Албанія, Північна Македонія, Сербія, Чорногорія та Туреччина. Однак для жодної з цих країн терміни вступу до ЄС не визначені.
Нагадаємо, Національне агентство із запобігання корупції (НАПК) України пропонує накласти міжнародні санкції на грузинського олігарха, засновника правлячої партії "Грузинська мрія" Бідзіна Іванішвілі, а також 11 наближених до нього осіб. У “Грузинській мрії” заявляють, що Київ намагається втягнути Тбілісі у війну.