Проблема грузинських добровольців, які воюють на боці України, стала підставою для загострення протистояння між грузинською владою та опозицією, повідомляє “Голос Америки”.
Правляча партія «Грузинська мрія», коментуючи загибель цього тижня шістьох грузинських військових у боях під Бахмутом, звинуватила частину опозиції у «вербуванні», внаслідок якої відбувається відтік грузинських військових до України.
У «Грузинській мрії» нагадали, що згідно з грузинським законодавством, якщо громадянин Грузії надходить на військову службу іноземної держави, це є підставою для втрати грузинського громадянства. Голова правлячої партії Іраклій Кобахідзе заявив, що не вірить у «напівдобровольців» і зазначив, чи є люди, які отримують від України грошову компенсацію за участь у бойових діях.
«Ті, хто воює за ідею з ідеалістичними спонуканнями, природно, заслуговують на повагу. Якщо людина безкорисливо воює за ідею та гине за ідею, то, звичайно, ця людина герой. Хоча хтось може йти воювати за гроші. Сподіваюся і хочу вірити, що всі 34 загиблі воювали за ідею», – заявив Кобахідзе 8 грудня.
Заяви «Грузинської мрії» викликали обурення як серед опонентів влади, так і серед грузинських добровольців у лавах ЗСУ.
В опозиції заявили, що грузини в Україні воюють проти країни-агресора Росії, яка окупує два регіони Грузії, де протягом років переслідувала і обмежувала права людей лише через їхню етнічну приналежність, внаслідок чого з власних будинків було вигнано приблизно 350 000 грузинів..
За словами опозиції, заяви «Грузинської мрії» є «кампанією очорнення героїв» і метою грузинської влади є дискредитація ідеї боротьби за свободу.
Водночас, командир «Грузинського легіону» в Україні Мамука Мамулашвілі сказав грузинським ЗМІ, що заяви влади Грузії нібито продиктовані Москвою.
«Ця безпосередньо пов'язана з нашою активністю в Україні. Ми частину військової розвідки ЗСУ завдали досить великої шкоди російській армії. Там роздратовані, ми створюємо їм великий дискомфорт, маю на увазі грузинський легіон. Думаю, зупинити цю хвилю куратори доручили нашому проросійському уряду, який виконує відповідні завдання», – заявив Мамулашвілі.
Примітно, що «Грузинська мрія» постійно каже, що вважає своєю заслугою те, що не допустила «втягування Грузії у війну з Росією». Як стверджує влада Грузії, нібито Тбілісі до цього штовхали «треті сили», зокрема «високопоставлені особи» у Києві.
У цьому ключі в «Грузинській мрії» розглянули й висловлене українським посольством 6 грудня жаль щодо того, що Тбілісі не дозволив приземлитися в аеропорту Тбіліса літаку, який повинен був доставити на фронт грузинських добровольців.
У «Грузинській мрії» у відповідь сказали, що у заяві посольства знову «почули» бажання Києва відкрити на території Грузії другий фронт. У правлячій партії при цьому наголосили, що незважаючи на те, що «цілком і абсолютно» підтримують Україну в політичному плані, зокрема на міжнародних майданчиках, так само, як і з погляду надання гуманітарної допомоги, Тбілісі «не зможе і не надаватиме Україні військову допомогу.
Ситуацію прокоментувала також посол США у Грузії Келлі Дегнан. Відповідаючи на запитання грузинських ЗМІ 9 грудня, Дегнан сказала, що маючи досвід російської агресії, грузинам схоже на все те, що відчувають українці, борючись за суверенітет, територіальну цілісність і державність своєї країни, а також за збереження своєї ідентичності. Відповідно, враховуючи те, що частина Грузії продовжує перебувати під російською окупацією, «це надихає деяких грузинів робити те, що в їх силах, щоб допомогти, чи то гуманітарна допомога, чи щось ще», вважає посол США.
З початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України пліч-о-пліч з воїнами ВСУ ворогові протистоять сотні добровольців з різних країн світу. Беруть участь у боях та члени "Грузинського національного легіону ", але в офіційному Тбілісі цю ініціативу не підтримують. Зокрема прем'єр-міністр Іраклі Гарібашвілі звинуватив у відправленні громадян Грузії на фронт в Україну опозицію і заявив, що вона діє для отримання політичних дивідендів.