Перший заступник голови СБУ - начальник Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління Віктор Трепак в інтерв'ю ZN.UA підтвердив інформацію про те, що подав у відставку із займаної посади, і що головною причиною такого рішення є неможливість ефективно боротися з корупцією, поки на чолі ГПУ знаходиться Віктор Шокін.
"Насправді я подав два рапорти на звільнення з посади. Перший - 29 жовтня на ім'я голови СБУ. Я діяв у відповідності з існуючими в Службі правилами: заступник голови подає рапорт про звільнення голови, а голова на його підставі вносить подання президенту, який видає відповідний указ. За аналогією з процедурою призначення на цю посаду.
Після того, як з моменту подачі рапорту пройшло 10 днів і на нього не було належної реакції, 9 листопада я подав другий рапорт - вже безпосередньо на ім'я президента. Закон дає мені таке право: у відповідності зі ст. 13 закону "Про Службу безпеки України", подання голови Служби обов'язково для призначення його заступника, а для звільнення закон такого представлення не потребує. Тому я звернувся безпосередньо до президента. Зараз перебуваю на лікарняному", - розповів Трепак.
Заступник голови СБУ повідомив про те, що перш ніж подати рапорт, він зустрічався з президентом Порошенком 28 жовтня. Предметом розмови з главою держави була, в тому числі, і справа так званих "діамантових прокурорів".
"Я попросив звільнити мене із займаної посади "у зв'язку з неможливістю виконання очолюваним мною спеціальним підрозділом визначених законом завдань щодо протидії корупції та організованій злочинності через перебування на посаді генерального прокурора України Шокіна В.М." Це - головна причина мого рішення. Хоча і не єдина", - розповів він.
Трепак наголошує: його рішення було "вимушеним, але усвідомленим", незважаючи на те, що "спочатку було зовсім інше велике бажання - працювати" (на посаду заступника голови СБУ Трепак був призначений Порошенком тільки влітку – ред).
"Адже навіть за такий стислий термін дещо вдалося реалізувати, зробити певні напрацювання, а головне - вселити віру багатьом співробітникам главку "К" в те, що можна працювати по-новому і по-серйозному. Тому рішення про звільнення можна вважати скоріше внутрішньо вимушеним. Але воно абсолютно усвідомлене, однозначне і тверде ... Я чітко зрозумів, що в нинішніх обставинах у мене не буде можливості працювати на цій посаді так, як можу, як того вимагає закон і як необхідно суспільству", - резюмував він.
Трепак пояснює, що справа "діамантових прокурорів" - це не просто резонансна справа стосовно прокурорів високого рівня (надалі став також відомий позаслужбовий зв'язок фігурантів цієї справи з генпрокурором). "Воно багато в чому визначає подальший зміст боротьби з корупцією в нашій країні, оскільки ламає систему кругової поруки, закритості, недоторканності, яка створювалася та існувала десятиліттями", - підкреслює заступник голови СБУ.
Одразу ж після затримання фігурантів цієї справи ГПУ відкрила чотири або п'ять кримінальних проваджень, предметом яких стала діяльність слідчо-оперативної групи Трепака. Нещодавно ГПУ відкрила ще одне кримінальне провадження за розголошення державної таємниці, яке стосується безпосередньо заступника голови СБУ і співробітників главку "К".
"Це провадження - надумане, підстави для його відкриття були штучно створені. Сьогодні ГПУ активно по ньому працює, збирає матеріали, проводить слідчі дії, тобто нам чітко сигналізують: ви під дамокловим мечем.
Обвинувальні матеріали стосовно мене ГПУ збирає навіть у тих кримінальних провадженнях, які не мають ніякого відношення ні до мене, ні до зазначеної справи. Свідкам, яких допитують у рамках інших проваджень, задають питання про мою участь в реалізації справи "діамантових прокурорів". Це очевидне процесуальне зловживання", - говорить Трепак.
12 листопада ZN.UA повідомило про подання Віктором Трепаком рапорти про відставку. Адміністрація президента відмовчалася. СБУ заявила, що не має заяви Трепака, повідомивши, що той офіційно перебуває на лікарняному.
Полнный текст інтерв'ю з Віктором Трепаком "Конфлікт між СБУ і ГПУ існує" читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".