Дональд Трамп вже приймає від світових лідерів привітання з перемогою у президентських виборах. А ЗМІ пишуть, що республіканець отримав 277 голосів Колегії виборців – на 7 більше необхідних 270 для перемоги. Як перемога Трампа може відобразитися на відносинах США з нашою державою та підтримці у війні, розв’язаній РФ, розповідає експосол України у Сполучених Штатах Олег Шамшур у статті «Чому переміг Трамп і чим тепер ризикує Україна», що вийде на сайті ZN.UA 6 листопада о 17:00.
«Якщо проаналізувати всі, часто суперечливі, заяви Трампа та його найближчого оточення, можна зробити такі висновки. Чи не вперше команда Трампа під час інтерв’ю Венса каналу CBS фактично визнала, що відбулося вторгнення Росії в Україну (Трамп так і не відмовився публічно від своїх попередніх слів про «геніальне» рішення Путіна захопити Донбас). При цьому він наголосив, що Путін є супротивником, але не ворогом: США не перебувають у стані війни з Росією. Зауважимо, що, попри дуже жорстку характеризацію російського диктатора, і чинна адміністрація також неодноразово підкреслювала, що вона не перебуває в стані війни з Росією, яку у Стратегії національної безпеки США визначено як «загрозу», – пише Шамшур.
До того ж автор нагадав, що на думку Трампа, США витрачають надто багато грошей на допомогу Україні. Тому значне скорочення її обсягів, пише Шамшур, виглядає цілком реальним. Особливо якщо зважати на настрої серед республіканців у Палаті представників США.
Зокрема, Дональд Трамп виступає проти продовження надання допомоги Україні на безоплатній основі. Не виключне подальше її надання у кредит чи, якщо таку допомогу фінансуватимуть європейські країни.
«Центральною частиною «плану миру для України» від Трампа є досягнення закінчення війни шляхом переговорів української та російської сторін. Він регулярно ухиляється від обговорення параметрів плану. За нього це зробив усе той же Венс: припинення вогню, демілітаризована зона по лінії зіткнення, фактичне продовження російської окупації загарбаних територій, невступ України до НАТО. Мали рацію ті західні аналітики, які назвали пропозиції, озвучені Венсом, «планом Путіна» — настільки він суперечить національним інтересам України», – пише автор.
На думку Шамшура, Дональд Трамп зробить все можливе, аби завершити війну в Україні за будь-яких умов. При цьому новий президент не перейматиметься ні проблемами українців, ні міркуваннями довгострокової стратегії.
«Йому конче потрібно розв’язати руки для дій на китайському напрямку та всередині США. У цьому контексті військова допомога Україні може стати заручницею «миротворчих» сценаріїв нового президента», – пояснює Шамшур.
Таким чином, за словами автора, повернення Трампа до Білого дому створює для України реальні ризики. Зокрема, республіканець не вірить у можливість перемоги України та не докладатиме надзусиль для її досягнення.
«Чи можуть вплинути на його поведінку такі фактори, як небажання виглядати в очах американців і світу «слабаком» чи «посіпакою Путіна», а також китайський слід у війні Росії проти України? Цього не можна виключити, але й не можна передбачити, враховуючи волатильність Трампа», – зауважує автор.
За словами Шамшура, багато в чому стосунки України з Трампом та його командою залежатимуть від того, чи готова українська сторона пропонувати свої варіанти розв’язання проблем та посилити внутрішній складник «плану перемоги». Також, переконаний автор, з порядку денного двосторонніх відносин нікуди не зникне проблематика реформ, насамперед боротьби з корупцією.
«Особливої ваги цій проблематиці надає те, що вона використовується як вбивчий аргумент тими, хто намагається виправдати скорочення допомоги Україні з боку США. Можливо, що хтось у Києві тепер сподівається на зменшення уваги Вашингтону до проблем демократичного розвитку України — від свободи преси та незалежності судів до антикорупційних інституцій. Але навіть якщо для адміністрації Трампа демократична складова двосторонніх відносин буде менш важливою, ніж для його попередника, можна бути впевненим, що будь-який промах Києва буде використано проти України», – підсумував Шамшур.
Нагадаємо, у коментарі ZN.UA засновниця та директорка Центру «Нова Європа», позаштатна старша аналітикиня Євразійського Центру Atlantic Council Альона Гетьманчук також зазначала, що питання демократичних реформ і дотримання антикорупційної стратегії в діяльності української влади буде не настільки важливим для адміністрації наступного президента США Дональда Трампа, як для Джо Байдена. Однак вони можуть бути зручними приводами для відмови Києву у тих чи інших проханнях.
Своєю чергою експерт Центру оборонних стратегій Олександр Хара, в коментарі ZN.UA зауважив, що адміністрація Трампа несе все ж не лише ризики, але й можливості. Але Україні потрібно напрацювати нову стратегію роботи з командою нового очільника Білого дому. Водночас коментуючи обіцянки Трампа «завершити війни», Хара зауважив, що той фактично не зміг завершити жодного конфлікту.