Те, що відбувається в Україні повторює трагедію Молдови і Грузії, - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Виходячи з досвіду Грузії та Молдови, Росія буде намагатися юридично закріпити анексію Криму, ввести в українське законодавство можливість втрати територій у разі зближення з НАТО і ЄС і максимально ускладнити економічний тягар збереження територіальної цілісності.

Конфлікти в Молдові та Грузії початку 1990-х дають відповіді на деякі запитання про майбутнє самої України.

Про це у своїй статті для ZN.UA пише Олексій Ижак, експерт з питань воєнної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень.

За словами експерта, виходячи з досвіду Грузії та Молдови, Росія буде намагатися юридично закріпити анексію Криму, ввести в українське законодавство можливість втрати територій у разі зближення з НАТО і ЄС і максимально ускладнити економічний тягар збереження територіальної цілісності.

"Багато з того, що ми бачимо сьогодні в Україні, виглядає фарсом, повторює трагедію Молдови та Грузії. Поки фарс не став новою трагедією, варіантів дій досить багато. Повертаючись до досвіду Молдови і Грузії, можна позначити деякі обмежувачі", - підкреслив Ижак.

"В Гагаузії і Придністров'я спусковим механізмом сепаратизму стало питання про мову, доведений до крайності. В Абхазії спроба придушити сепаратизм спонтанно розпочатої військовою операцією при наявності побіжного президента, що має істотну регіональну підтримку, призвів до поразки. Масові марші активістів з центру в сепаратні регіони, що проводилися в Гагаузії і Південної Осетії, тільки консолідували сепаратні настрої. Законодавче закріплення зовнішньополітичних умов збереження територіальної цілісності, що мало місце у випадку Гагаузії, обернулося високою ціною для Молдови в більш віддаленій перспективі", - пише експерт.

"Результати конфліктів істотно розрізнялися для Гагаузії, Придністров'я, Абхазії і Південної Осетії. На Південному Кавказі до середини 1990-х сталося "заморожування" конфліктів, не створила для Росії механізмів впливу на внутрішню і зовнішню політику Грузії. Країна динамічно розвивалася, маючи шанс із часом відновити суверенітет над застряглими в минулому сепаратними територіями. Не намагаючись встановити правих і винуватих у війні серпня 2008-го, можна констатувати, що ця війна виглядала як "додавлювання" Грузії", - зазначив він.

Що стосується Молдови, то, за словами Ижака, "заморожування" конфліктів у Гагаузії та Придністров'я сталася на істотно інших умовах. Автономний статус Гагаузії на рівні конституції україни і спеціальних законів Молдови був прописаний так, що дозволяє повернутися до питання про незалежність Гагаузії у разі зміни зовнішньополітичного статусу Молдови.

"Як це проявляється на практиці, продемонстрував лютневий референдум в Гагаузії з приводу членства в Митному союзі", - пояснив експерт.

"Що стосується успіху центральних властей, він був там, де вдавалося зберегти контроль над ключовою інфраструктурою, банківською системою, силовими структурами, зовнішньою границею і закріпити перевагу в ході переговорів", - зазначив він.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Олексія Ижака "Як це робиться Росією". !zn

Читайте також:

Україна буде вважати перетин військами РФ кордону вторгненням і знищувати нападників

Російська армія проводить маневри в кілометрі від українського кордону

США аналізують наміри Путіна, але не впевнені, яким буде наступний крок Росії

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі