Столтенберг згадав першу зустріч із Зеленським та момент, коли зрозумів, що Путін нападе на Україну

Поділитися
Столтенберг згадав першу зустріч із Зеленським та момент, коли зрозумів, що Путін нападе на Україну © EPA-EFE/JIM LO SCALZO
Він зазначив, що не уявляв Зеленського військовим лідером.

Колишній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг вперше переконався, що російський президент Владімір Путін розпочне широкомасштабне вторгнення в Україну наприкінці лютого 2022 року, ще восени 2021-го.

Про це він розповів в інтерв'ю виданню The Financial Times. Столтенберг зазначив, що це сталося приблизно за місяць до того, як Сполучені Штати оприлюднили дані розвідки про значне нарощування російських військових сил поблизу кордонів України.

Однак, за словами Столтенберга, деякі союзники, зокрема президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц, на той час ще не були впевнені в реальності такої загрози. "По суті, розбіжності були не в даних розвідки, а в інтерпретації намірів Путіна, ‒ пояснив Столтенберг. ‒ І я сказав їм: не має значення, чи ви вважаєте, що ймовірність 90 відсотків, чи 10 відсотків. ... ми повинні бути готові до того, що це станеться".

Коли російські війська почали вторгнення, НАТО прогнозувало швидке падіння Києва, однак столиця України вистояла. "Це було вирішальним моментом, ‒ сказав Столтенберг. ‒ Якби Київ упав, і росіянам вдалося захопити президента Володимира Зеленського, війна могла б піти зовсім іншим шляхом".

Столтенберг також згадав свою першу зустріч із Зеленським у червні 2019 року, коли він не очікував, що майбутній президент стане лідером воєнного часу. "Я його недооцінив. Він здавався недосвідченим, задавав найпростіші запитання", ‒ згадав ексгенсек НАТО.

Під час вторгнення Столтенберг протягом двох днів не міг зв’язатися із Зеленським, оскільки той переховувався у бункері. Коли вони нарешті поговорили, бесіда "була складною". За словами Столтенберга, однією з ключових тем розмови стало прохання Зеленського про закриття неба над Україною, яке НАТО не змогло виконати. Столтенберг підкреслив, що з початку війни Альянс дотримувався стратегії підтримки України, але без безпосередньої участі у конфлікті.

Як зазначає The Financial Times, це балансування між підтримкою України та непрямою участю у війні залишається складним для НАТО й досі. У той час, коли українські війська зазнають значних втрат, Альянс продовжує обмежувати свою участь тренуванням українських солдатів і постачанням зброї, не направляючи своїх військових на фронт.

Нагадаємо, Єнс Столтенберг залишив посаду генерального секретаря НАТО 1 жовтня 2024 року. Його наступником став колишній прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте. Після відставки Столтенберг очолить Мюнхенську конференцію з безпеки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі