Основною перепоною до отримання Україною запрошення від НАТО на вступ залишається позиція Сполучених Штатів, які неодноразово давали зрозуміти: це питання не стоїть у порядку денному, доки триває війна, «оскільки сьогодні важливіше сфокусуватися на короткостроковій практичній підтримці України у її протистоянні агресії РФ», пише директор Центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук у статті «Україна - НАТО: у Вільнюсі мають бути виправлені помилки Будапешта та Бухареста».
За її словами, є підстави стверджувати, що за благородною метою короткострокової практичної підтримки, яка справді нам потрібна для успішних контрнаступальних дій, приховується цілком реальний страх, аби війна РФ проти України не стала війною НАТО з РФ. І запрошення України до членства у цьому контексті розглядається як запрошення самих себе до війни з Росією.
«Однак якщо хтось і справді незацікавлений у війні РФ з НАТО, то це сам Путін. І хто як не він зробить усе можливе, аби такого сценарію не допустити», - пояснила автор статті.
Гетьманчук наголошує, що про це потрібно говорити у Вашингтоні. Як і про прихильні до членства України в НАТО настрої в американському суспільстві (підтверджено соціологією), на які так люблять рівнятися в оточенні Байдена.
«Усіма доступними способами потрібно переконувати США, що початок реального вступу України до НАТО - це спосіб завершити війну, а не її розширити. І що війна не зможе по-справжньому завершитися, доки Україна не буде членом НАТО, бо «стратегічна невизначеність» у цьому питанні постійно слугуватиме для Москви спокусою атакувати Київ і так чи інакше зафіксувати його у своїй імперсько збоченій системі координат (якщо, звісно, США не вирішать надати двосторонні безпекові гарантії для України)», - резюмувала експерт.
Додамо, що на думку Гетьманчук, ПДЧ, який намагаються нав’язати Україні – це замінник реального процесу вступу до НАТО, який може відтягнути наше членство на багато років.