США обговорюють із Туреччиною, Україною та сусідами Києва розширення використання альтернативних експортних маршрутів для українського зерна, заявили офіційні особи після того, як Росія вийшла з угоди, що гарантувала безпеку поставок продовольства через Чорне море. Про це повідомляє WSJ.
План, підтриманий США, передбачає збільшення можливостей для України експортувати чотири мільйони тонн зерна на місяць через Дунай до жовтня. Значна частина зерна буде відправлятися вниз по Дунаю і через Чорне море до прилеглих портів Румунії, а потім рухатися далі в інші пункти призначення. Хоча цей маршрут буде повільнішим і дорожчим, він стане альтернативою Чорноморському судноплавному коридору, створеному минулого року за угодою з РФ, укладеною за посередництва Туреччини та ООН.
У липні Росія вийшла з угоди, що призвело до зупинки українського експорту з портів Одеси і загострило напругу в Чорному морі. Протягом останніх тижнів російські війська завдали хвилю ракетних ударів і атак безпілотниками по українських портах.
Пошук альтернатив Чорноморській зерновій ініціативі показує, як США, Україна та Європа готуються до сценарію, в якому Росія не приєднається до угоди вчасно, щоб експортувати літній та осінній врожаї з України.
"Реальність така, що Росія вирішила атакувати світові запаси продовольства, і поки вона не вирішить, що закінчила свою атаку, буде важко повернути її назад до угоди", - сказав високопоставлений американський чиновник.
Зернова угода вважається критично важливою для утримання світових цін на продовольство на низькому рівні, оскільки Україна є одним із найбільших експортерів пшениці, кукурудзи та соняшникової олії. За даними Державного департаменту, ціни на продукти харчування зросли на 10% після виходу Росії з угоди минулого місяця. За даними ООН, вторгнення РФ в Україну є однією з криз, які за останні роки призвели до того, що мільйони людей по всьому світу опинилися на межі голоду.
За словами офіційних осіб, зусилля, спрямовані на збільшення експортних можливостей України через Дунай, відбуваються паралельно зі спробами Туреччини та ООН, спрямованими на те, щоб змусити Росію повернутися до зернової угоди. На президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, який допоміг укласти угоду минулого року, чиниться тиск з метою відновлення ініціативи до того, як на початку вересня почне накопичуватися зібраний український урожай.
США розглядають всі потенційні варіанти, включаючи військові рішення, для захисту суден, що прямують в українські порти Дунаю і з них, сказав представник Вашингтона, але відмовився надати конкретну інформацію про ці варіанти або сказати, які країни можуть бути задіяні.
"Ми розглянемо всі варіанти", - сказав чиновник про зусилля щодо захисту судноплавного шляху.
Високопосадовці США обговорили це з лідерами України, Молдови та Румунії, яка є членом Організації Північноатлантичного договору, на зустрічі у п'ятницю, 12 серпня, повідомив Державний департамент. Міністр транспорту Румунії заявив журналістам, що його країна подвоїть потужності з експорту зерна до чотирьох мільйонів тонн на місяць.
Плани США частково спираються на ініціативу ЄС щодо створення автомобільних, залізничних і морських маршрутів для максимально безперешкодного ввезення і вивезення зерна та інших вантажів з України.
Американські офіційні особи кажуть, що вони обговорюють підвищення ефективності дунайського маршруту.
Однак ці зусилля "не замінять чорноморські порти, в першу чергу Одесу, і тому це не рішення, а проміжна альтернатива", вважає Ерін Елізабет Маккі з Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Після зриву зернової ініціативи дунайський маршрут є єдиним способом експорту зерна через Чорне море, яким невеликі судна часто перевозять зерно до портів Румунії, Болгарії та інших країн для відправки на світовий ринок. Росія вже погрожувала перекрити дунайський шлях.
Росія — давній конкурент України з постачання зерна на світові ринки. Користуючись нагодою, підступний агресор намагається позбавити Україну чорноморського шляху експорту зерна. Чому в нього це не вийде за жодних обставин, читайте в статті Лариси Гук «Експорт зерна: РФ не вдасться витіснити Україну з ринків продовольства».