Новопризначений голова Державної інспекції у сфері архітектури та містобудування (ДІАМ) Семен Кривонос ще 1 вересня написав у своєму Facebook: «Із завершенням літа 2021 закінчилася епоха теплої ванни для корупції у сфері будівництва».
ДІАМ - орган державного ринкового нагляду за будівельною продукцією, за словами Кривоноса, офіційно прийняв на роботу 198-го співробітника. А це встановлений у межах законодавства необхідний мінімум співробітників для повномасштабного запуску інспекції.
Однак довгоочікуваний контрольний орган нової якості разом з прозорою Єдиною державною електронною системою в сфері будівництва (ЄДЕССС) офіційно стартує тільки сьогодні. Про що вчора на пресконференції урочисто заявив міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов. Чому затримали старт? - спікери (а серед них був і голова ДІАМ пан Семен Кривонос - член команди Михайла Саакашвілі і ексголова ГО «Офіс простих рішень»), не пояснили.
Однак ці, як з'ясувалося, дуже продуктивні для Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДАБІ) тижні, активно працювали експерти, які стежать за реформою містобудівної сфери.
Про те, як проходить ліквідація ДАБІ, написав допис і постійний автор ZN.UA Георгій Могильний : «На сьогодні, 14.09, протягом перших 14 робочих днів вересня (ні, це не помилка - усі 14 днів вересня, включно із суботою та неділею, клепають документи), ДАБІ видало 405 дозволів на будівництво. Для порівняння: за попередні 8 місяців, вони видали 1 621 дозвіл. Тобто, 14 останніх днів перед ліквідацією дорівнюють 2 місяцям звичайної роботи.
В останній тиждень видані документи навіть не перебували в ЄДЕССС, але сьогодні публічно все відкрили. Я спокійно витримав перший десяток дозволів із порушенням висотних обмежень в Києві і Генплану, ЖК під виглядом готелів, перевищенням щільності забудови в рази... Але дозвіл Позняки-Жил-Буд на будівництво 34 (!) поверхів на бульварі Лесі Українки, 7-9, це, перепрошую за мою «французьку», вже повний...».
Зі свого боку, міністр Олексій Чернишов пообіцяв, після ліквідації ДАБІ, провести ретельний аналіз діяльності корупційної інспекції не лише за останні два тижні, а за всі роки діяльності.
Міністр уточнив також, що в роботі залишилася велика кількість заявок на введення в експлуатацію об'єктів, побудованих із порушеннями - і вони точно не будуть погоджені (хоча за інформацією, яку видно в самій електронній системі, – «велика кількість» – це лише три заявки).
Плюс - жоден експрацівник ДАБІ, за словами міністра, не потрапив і не потрапить у штат ДІАМ. Про тіньовий офіс Чернишов не уточнив. Але він, зрозуміло, разом зі схемами переходить у ДІАМ.
Напередодні Кабінет міністрів ухвалив на засіданні рішення про ліквідацію Держінспекції архітектури та містобудування України. На зміну цій структурі прийде ДІАМ.
Докладніше про успіхи реформи містобудування читайте в статтях Георгія Могильного «Автономна Будівельна Республіка. Факти без міфів » та інтерв'ю Інни Ведернікової з профільним міністром Олексієм Чернишовим «Потрібна система, коли забудовник не продасть квартиру без гарантій» і головою Архітектурної Палати НСАУ Анною Кирій «Владу в містобудівній сфері монополізує Мінрегіон і особисто міністр» у ZN.UA.