«Слуги народу» подали фінзвіт: кандидатів у 40 разів більше, ніж донорів

Інфографіка
Поділитися
«Слуги народу» подали фінзвіт: кандидатів у 40 разів більше, ніж донорів
Партія подала фінансовий звіт за 3 квартал минулого року.

Партія «Слуга народу» подала фінансовий звіт за 3 квартал минулого року, повідомили в Русі ЧЕСНО. Вказано, що політсилу, включно з осередками, профінансувало 578 фізосіб та компаній. Це майже вшестеро більше ніж число донорів партії за весь 2019 рік.

Однак число донорів у 3 кварталі у 40 разів менше ніж кандидатів у депутати, яких «Слуга народу» у вересні минулого року висунула до місцевих рад. Зокрема, політсила до місцевих рад висунула понад 23 тисячі кандидатів. Тобто на 40 кандидатів СН припадає лише 1 донор. А в деяких осередках партії  1 донор припадає на кілька сотень кандидатів.

У ЧЕСНО зазначили, що згідно зі звітом,  ні центральний офіс СН, ні осередки партії, у вказаний період не проводили публічні фандрейзингові кампанії перед та під час минулорічних місцевих виборів.  Зокрема, досить довгий час на сайті політсили навіть не було реквізитів. Зараз там є інформація про те, як підтримати фінансово центральний офіс, але не осередки. 

При цьому за підсумками минулого року  «Слуга народу» стала найзаможнішою партією України, дохід якої склав 445 млн грн. З цієї суми приблизно 259 млн грн – це приватні надходження.

Так, у 3 кварталі минулого року «слуги народу» зібрали 107 млн грн. З них понад 60 млн грн – це внески фізичних осіб, а саме 555 донорів. Ще 17 млн партія отримала від бізнесу, тобто від 23 компаній.

Частину нових осередків політсили фінансував лише бізнес, а іншу частину – лише фізичні особи. Однак всі осередки СН об’єднує незначна кількість донорів. Зокрема, у двох третин регіональних осередків «Слуги народу» було менше двох десятків донорів. Значна кількість донорів були лише у Вінницького осередку (95 донорів) та Черкаського (147 донорів).

Рух ЧЕСНО

При цьому в оприлюдненому звіті вказано лише три донори з тих, що фінансували партію під час президентських та парламентських виборах два роки тому. Серед таких донорів Віталій Корнієнко, який профінансував СН на 1,5 млн грн у 2019 році та на 1,1 млн грн минулого року. Згідно з реєстрами, Віталій Корнієнко є співвласником низки підприємств різного спрямування – від будівництва й продажу електроенергії до надання автомобілів в оренду та оптової торгівлі харчовими молоком та оліями. Водночас голова партії СН Олександр Корнієнко заявляв ЧЕСНО про те, що не є родичем Віталія Корнієнко та не знайомий з ним.

Ще одним донором, який фінансував партії в 2019 році, є Світлана Глущенко. Позаминулого року вона перерахувала на рахунки політсили 1,4 млн грн, а 2020 року – майже 400 тис. Вона володіє та керує низкою підприємств.

Третім «традиційним» донором виявився Євген Зурнаджи, який 2019 року перерахував партії  1,4 млн. грн, а минулого року 318 тис. грн. Зурнаджи адвокат та має власну компанію, яка працює у сфері права. Крім того, він є одним із як мінімум 11 адвокатів, які фінансували СН позаминулого року.

Нові регіональні осередки частково підтримував «центр». Це робилося за рахунок:

  • державних грошей;
  • коштів, отриманих політсилою як компенсації за парламентську кампанію;
  • приватних внесків, які надходили на центральні рахунки партії.

Для більшості осередків кошти надавалися в сумі від 185 тис. до 535 тис. грн, або в середньому 15,1% від загального офіційного бюджету всіх осередків партії. Коштами з «центру» не підтримувався лише Кіровоградський осередок партії.

Щоправда, Київський міський та обласний осередки стали винятками, якщо говорити про фін підтримку з «центру». Їм «Слуга народу» перерахувала 28,4 млн грн, або 85,4% та 71,6% від їх загального бюджету у липні-вересня минулого року. Інші осередки забезпечували себе переважно самостійно і, як вказано у звіті, мали донорів з власних регіонів.

У ЧЕСНО зазначили, що невелика кількість донорів дозволила багатьом кандидатам від СН брати участь у виборах, адже основна стаття видатків більшості осередків – це сплата грошових застав за кандидатів у міські голови та кандидатів у депутати. Щоправда, серед 555 донорів фізичних осіб лише 271 донор балотувався від СН в місцеві ради. Тож лише 1 з близько 80 кандидатів фінансово долучився до підготовки партії до старту місцевих кампаній.

Водночас позаминулого року «Слуга народу» мала близько 100 донорів, які направили партії 252 млн грн. За даними журналістів Bihus.info, принаймні частина донорів була підставною. Серед таких кухар-хінкальник, чия компанія перерахувала СН 3,3 млн грн. Також серед підставних опинилася продавчиня білизни, компанія якої профінансувала політсила на 0,5 млн грн.

Зазначимо, що згідно з ухваленим минулого року законом, політичні партії можуть не подавати свої фінзвіти до завершення карантину, введеного через пандемію коронавірусу. Зокрема, документ передбачає, що політсили можуть подавати свої фінансові звіти не пізніше, ніж на 40-ий день після закінчення карантину. У зв’язку з цим, як вказали у ЧЕСНО, серед парламентських партій лише «Слуга народу» звіт за 3 квартал минулого року.  

Нагадаємо, у липні парламент ухвалив за основу законопроєкт, щодо удосконалення правового регулювання фінансування діяльності політичних партій. Документ підтримали 319 народних депутатів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі