Сирійські найманці, яких Російська Федерація має намір залучити до війни в Україні на боці агресора, матимуть важкі проблеми у сфері застосування Женевських конвенцій. Про це повідомив ексзаступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов у себе у Твіттер.
"В Україні відкрито 94 справи щодо 250 осіб за статтею "найманство". І, я так розумію, кількість збільшиться", - зазначив Мамедов.
Так, за словами правника, сирійці, яких РФ залучатиме до агресії в Україні, вважатимуться найманцями. І в разі, якщо вони братимуть участь в злочинах, які вчиняє на території України російські війська, вони нестимуть з росіянами солідарну відповідальність як порушники ст.47 Додаткового протоколу І Женевських конвенцій.
Водночас сирійці, що воюватимуть в Україні, не є категорією, яка захищена положеннями Женевських конвенцій (щодо полонених, - ред.).
Нагадаємо, Женевські конвенції (Geneva Conventions) — міжнародний договір, який закріплює у міжнародному праві норми щодо гуманного ставлення під час війни. На сьогодні договір складається з чотирьох угод та трьох додаткових протоколів. Унікальність Женевських конвенцій полягає в тому, що разом зі Статутом ООН вони – єдині міжнародні договори, в яких беруть участь всі держави. Це є свідоцтвом непорушної значущості їх норм і уособленням приналежності держави до міжнародного співтовариства.
Ст.47 Додаткового протоколу І до Женевських Конвенцій дає визначення нападів та сфери їх застосування. "Напад" означає акти насильства щодо противника.
Положення цього розділу застосовуються до будь-яких військових дій на суші, у повітрі або на морі, які можуть завдати збитки цивільному населенню, окремим цивільним особам або цивільним об'єктам, що знаходяться на суші.
Заперечення, ігнорування фундаментальних норм, проголошених у Женевських конвенціях, ставить державу поза межею цивілізованого співтовариства, а дії індивіда кваліфікує як воєнні злочини поряд з агресією, геноцидом і злочинами проти людяності, які вважаються міжнародними злочинами й підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.
Росія вийшла із Женевської конвенції про захист цивільного населення під час міжнародних збройних конфліктів в листопаді 2019 року.
Цьому передувало рішення ООН, яка визнала порушення Росією Женевських конвенцій по Криму.
До цього Конвенція була обов'язковою для застосування на території СРСР, а згодом і Росії, як правонаступниці цієї держави, з 12 серпня 1949 року.
Водночас на території України положення конвенції є чинними.