Генеральний прокурор України Віктор Шокін категорично відмовився виконувати пункти плану дій з візової лібералізації (ПДВЛ) і МЗС звинуватив у "дискредитацію органів державної влади", пише "Європейська правда".
Згідно з документом, Шокін відмовляється виконувати пункти ПДВЛ, які стосуються ГПУ - навіть ті, які він особисто чув від посла ЄС Яна Томбінського. На його думку, інструкції МЗС про виконання Україною безвізового плану містять норми, які "суперечать вимогам закону". Крім того, Шокін погрожує почати прокурорську перевірку діяльності МЗС, оголосивши, що в діях міністерства "вбачаються ознаки правопорушення, спрямованого на підрив авторитету органу державної влади".
Орган, через який вищі чиновники готові навіть спровокувати міжнародний скандал, поки ще не створено. У створенні Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП) є ряд проблем, але каменем спотикання стала так звана "четвірка Шокіна" – четверо одіозних прокурорів, яких Шокін призначив комісію, яка повинна вибрати кандидатури на адміністративні посади в САП. У тому числі – кандидатів на посаду антикорупційного прокурора.
"Вимога ЄС – замінити четвірку. І власне це вимога, продублированна МЗС, і викликала таку жорстку реакцію Шокіна", - йдеться в статті.
У листуванні з Києвом Брюссель вже попередив, що у разі невиконання вимог під загрозою опиниться також "значна сума фінансової допомоги ЄС Україні". Ціна питання – 1,2 млрд євро макрофінансової допомоги ЄС з загальної суми 1,8 млрд, обіцяної навесні. Брюссель виділив перший транш на суму 600 млн. Інша сума "підвисла", зокрема – у зв'язку з сумнівами ЄС у сфері антикорупції.
Незважаючи на кілька звернень ЄС до Шокіна, а також до президента України Петра Порошенка, заміни прокурорів не відбулося.
Варто зазначити, що ГПУ і МЗС в структурі влади належать до сфери влипяния президента.