Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль наголосив на відсутності будь-яких загроз для Словаччини через санкції Ради національної безпеки та оборони України відносно транзиту нафти російської компанії «Лукойл» через Україну, тому Київ не розглядає скасування цих обмежень.
Глава уряду зазначив, що останнім часом мав кілька розмов із прем’єром Словаччини Робертом Фіцо, які охарактеризував як прагматичні, при цьому підкреслив, що Україна наполягала і буде наполягати на необхідності максимальної відмови від російської нафти, оскільки «Росія і енергетична безпека — не сумісні речі»
«Україна залишається надійним транзитером для всіх країн, які цінують свободу та верховенство права. Ми беззаперечно виконуємо Угоду про асоціацію з ЄС. Так буде і надалі. Санкції, запроваджені РНБО України, не становлять загрози для енергетичної безпеки Словаччини та Європи загалом, саме тому їх скасування не є предметом обговорення. Відтак маємо повне розуміння Брюсселя в цьому питанні», - підкреслив Шмигаль.
Він додав, що Київ вважає Братиславу надійним партнером, від якого не очікує погроз чи шантажу, особливо в питанні російських енергоресурсів, за рахунок яких РФ веде війну в Україні.
«Ще раз. Санкції, запроваджені Україною, не є загрозою для енергетичної безпеки Словаччини. Загрозою є Росія, її гібридна енергетична війна проти словацького народу, її шантаж та політичні ультиматуми», - повторився прем’єр.
Керівник Кабміну повідомив, що домовився із Фіцо про міжурядову зустріч у жовтні, під час якої конструктивний і прагматичний діалог буде продовжений.
«Дякую моєму колезі, пану Фіцо, за важливі конструктивні розмови. Впевнений, ми знайдемо взаємовигідні рішення для України, для Словаччини, для Європи», - резюмував він.
Санкції проти російської компанії «Лукойл» Україна ввела ще 2018 року, а влітку 2024 року посилила їх, припинивши транзит нафти компанії до Угорщини і Словаччини.
В Угорщині рішення назвали «неприйнятним і незрозумілим». Країна імпортує щорічно близько двох мільйонів тонн нафти «Лукойлу» саме через Україну.
Майже такий самий об’єм російської нафти купує і Словаччина. Це приблизно 45% її річного імпорту.
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо уже заявив, що українські санкції проти «Лукойлу» можуть поставити під загрозу постачання словацького дизельного палива в Україну, а глава МЗС Угорщини Петер Сійярто натякнув, що Будапешт може припинити експорт електроенергії до України.
Обидві країни уже звернулись до Європейського Союзу та пригрозили Києву судом.