Що наплутав заступник начальника ГУР Скібіцький?

Коментар ZN
Поділитися
Що наплутав заступник начальника ГУР Скібіцький? © Міністерство оборони республіки Білорусь
Ракети, якими Росія обстрілює Україну, не мають відношення до Будапештського меморандуму.

«Російські військові здійснюють ракетні удари по Україні, в тому числі й крилатими ракетами Х-55, які вони отримали внаслідок підписання Будапештського меморандуму від України», - заявив заступник начальника ГУР МО Вадим Скібіцький у інтерв'ю The New York Times.

Наші розвідники почали виявляти ракети такого типу під час обстрілів. Вони були виготовлені у 1970-х роках на українському збройному заводі. Ці ракети призначені для несення ядерних боєголовок, які росіяни витягують. Натомість вони прикріплюють баласт, щоб замаскувати те, що ракети "порожні". 

"Ракети, найімовірніше, були частиною зброї, яку Україна передала Росії ще у 1990-х роках в рамках міжнародної угоди, спрямованої на забезпечення суверенітету і територіальної цілісності країни", - зазначив Скібіцький. 

Такі "порожні" ракети росіяни використовують як приманки, щоб виявити нашу ППО. 

"Спочатку запускається ракета Х-55, ми реагуємо на неї. Це як хибна ціль", - відзначив Скібіцький, додаючи, що вже після цього росіяни пускають сучасні ракети з бойовим зарядом. 

"Всі балістичні ракети, стратегічні бомбардувальники Ту-160 і Ту-95 також були передані. Зараз з цих бомбардувальників вони застосовують проти нас ракети Х-55. Було б краще, якби ми їх передали США", - сказав Скібіцький.

Коментар ZN.UА

На жаль, пан Скібіцький увів в оману американських читачів, оскільки ані ракети Х-55, ані стратегічні бомбардувальники Ту-160 і Ту-95 до Будапештського меморандуму жодного відношення не мають.

Нагадаємо, що згідно з Меморандумом про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештського меморандуму), укладеному 5 грудня 1994 р. Україною, Великою Британією, США та Росією, Україна нічого і нікому не мала віддавати. Навпаки, країни-«гаранти» брали на себе певні зобов’язання – «гарантії» Україні у зв'язку з набуттям нею неядерного статусу. В той же день Україна  стала повноправною стороною Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

А от передати Росії свої ядерні арсенали Україна зобов’язалася згідно з іншими документами. По-перше, згідно з Лісабонським протоколом від 23 травня 1992 р., який став доповненням до американо-радянського  договору про скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь - СНО-1 (START-1), Україна, Білорусь і Казахстан зобов’язалися ліквідувати або передати Росії усі наявні на їхній території стратегічні ядерні боєголовки.  Звертаємо увагу: боєголовки, а не ракети! 

По-друге, продовженням роззброєння нашої країни стали Масандрівські угоди між Україною та РФ від 3 вересня 1993 р. Окрім поділу Чорноморського флоту, ці документи передбачали подальшу утилізацію ядерної зброї, що знаходилася на території України. Так, згідно з Масандрівськими документами, всі типи  ядерних боєзарядів МБР, а також головних частин ядерних крилатих ракет повітряного базування, дислоковані в Україні, мали бути зняті і переміщені на територію Російської Федерації з метою розукомплектування та утилізації.  І в цих документах також йшлося лише про боєзаряди і головні частини ракет, а не про самі ракети. Ракети Україна мала утилізувати самостійно. Що вона і зробила. Під пильним наглядом США.

Що ж стосується стратегічних бомбардувальників, то дійсно, частину з них Україна передала до Росії. Але знов-таки, Будапештський меморандум тут ні до чого. У 1998 р. Україна розпочала знищення успадкованих від СРСР стратегічних бомбардувальників на виділені США за програмою Нанна-Лугара кошти, але потім, після переговорів, передала Росії вісім Ту-160 і три Ту-95MC (а також партію крилатих ракет) в обмін на списання частини боргу за газ. Три літаки Ту-95МС, один з яких зараз припадає пилом в  ролі музейного експонату у Полтавському музеї дальньої авіації, залишилися в Україні, решту — утилізовано. Така ж сумна доля спіткала й решту літаків Ту-160: один став музейним експонатом, решту – порізали на металолом.

Таким чином, можливо, росіяни й тероризують українців  ракетами, що колись належали Україні. Але, по-перше, Будапештський меморандум тут ні до чого: хоча ми і не є фанатами цього документу, але мусимо нагадати, що колишнє керівництво України і без нього попідписувало багато інших «корисних» папірців. По-друге, пан Скібіцький заради справедливості мав би нагадати американському читачеві, що свого часу до роззброєння України свою потужну руку доклали і США.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі