Виконавчий директор Центру протидії корупції Дар'я Каленюк на полях саміту НАТО у Вільнюсі звернулася до радника з нацбезпеки США Джейка Саллівана з питанням, чому Україну не запросили до НАТО і чи варто їй готуватися до того, що і через 7 років її син, якому буде 18 років, стане солдатом і воюватиме з Росією?
"У мене є син, йому було 2 роки, коли у 2014 році Росія вперше вторгнулася в Україну. Тоді нам сказали: "Не просіть зброю, домовтеся з терористами, проведіть реформи". Ми були чемними, ми провели реформи. Ми вели перемовини у Мінську, ми не просили важкого озброєння. Росія вдерлася до нас з геноцидом і війною. Тепер на саміті НАТО кажуть нам "Чекайте далі". Коли я їхала з Києва, мій син ночував в коридорі через авіанальоти, мені довелося йму пояснювати, що я їду для того, щоб зустрітися з президентом Байденом і попросити його запросити Україну в НАТО, що скоро йому не доведеться ночувати в коридорі. У п'ятницю я повернуся до Києва, порадьте, що я маю сказати сину: що президент Байден не запросив Україну в НАТО, бо боїться Росію? Боїться, що Росія програє? Боїться, що Україна переможе? Чи що ведуться таємні переговори з Кремлем, терористичною організацією, щоб досягнути угоди Мінськ-3? Чи повинна я готувати сина до того, що він стане солдатом і воюватиме з росіянами через 7 років, коли йому виповниться 18?", - запитала Каленюк.
У відповідь Джейк Салліван зауважив, що Байден "був чітким і прямолінійним" у коментарях щодо України та НАТО, і назвав висловлювання Каленюк щодо можливих мотивів президент США "абсолютно необґрунтованими та невиправданими".
"У своїх публічних коментарях президент Байден чітко і прямолійнійно висловлював своє бачення щодо України та НАТО. І деякі з ваших висловлювань щодо його мотивів, на мою думку, абсолютно необґрунтовані та невиправдані. Президент висловився доволі просто: він не готовий бачити Україну в НАТО зараз, адже це означатиме, що США та НАТО перебуватимуть зараз у стані війни з Росією. Він також зазначив, що кожна країна на шляху до НАТО повинна провести низку демократичних реформ та інших реформ. Україна досягла певного прогресу в цьому, але ще багато чого треба зробити. Тому я вважаю, що найголовніше у цьому сенсі для нас - бути здатними на таку ж відвертість, яка притаманна вашому питанню, але також переконатися, що при такій відвертості, певні безпідставні інсинуації та підтексти. властиві вашому питанню, лишаться за дверима, щоб наш діалог був доброзичливим, з добрими намірами", - зауважив Салліван.
Радник Байдена також зазначив, що США активізували зусилля, щоб надати чималі ресурси і забезпечити українських відважних воїнів боєприпасми, засобами протипровітряної оборони, БМП, обладнанням для розмінування та багатьома іншими засобами, щоб вони могли ефективно захищатися від натиску Росії, а також відвойовувати свої території.
"І ми продовжимо робити це стільки, скільки буде потрібно", - додав Салліван.
"Американський народ, слідкуючи за подіями і прагнучи солідарності з хоробрим і мужнім народом України, волів зробити крок назустріч і допомогти. І я вважаю, що народ Америки справді заслуговує на певну вдячність від нас, від США, від нашого уряду, заслуговує на вдячність за їх готовність діяти, а також від решти світу, як і кожний союзник та партнер, що надає підтримку. І всі ми повинні зрештою сказати, що найпотужнішим, найбільш значущим у всьому цьому є народ України, навіть молодше покоління, таке як ваш син, адже саме вони несуть цей тягар. Ми повинні робити все від нас залежне, щоб підтримати їх. І ми це зробимо", - підкреслив Салліван.
Зазначимо, Дар'я Каленюк жорсткі питання ставить не лише Саллівану, а й посадовцям в Україні. Зокрема, куди поділися 36 мільярдів гривень із бюджету МО України? Про це читайте у статті "У Міноборони Резнікова спустили "в трубу" 36 мільрядів гривень".