Голова парламентської фракції партії «Слуга народу» Давид Арахамія висловив жалт у зв'язку тим, що Україна на зорі незалежності відмовилася від ядерної зброї. За словами депутата, зараз би Київ «міг шантажувати світ» і отримувати за це гроші.
«Ми могли б шантажувати весь світ, і нам би давали гроші на обслуговування, як зараз це відбувається в багатьох інших країнах», - заявив Арахамія в ефірі телеканалу «Україна 24».
Він розкритикував першого президента України Леоніда Кравчука, який погодився передати ядерний арсенал Росії в обмін на Будапештський меморандум - міжнародну угоду про без'ядерний статус України, підписану Україною, США, Британією і РФ у 1994 році.
«Якби ми були ядерною державою, з нами б все розмовляли б по-іншому, домовлялися б по-іншому», - зазначив депутат.
Усе це було б смішно, коли б не було так нерозумно.
Слова Арахаміъ стали приводом для безлічі жартів, мемів і фотожаб. Користувачі соцмереж зобразили голову фракції «слуг», зокрема, в образі північнокорейського диктатора Кім Чен Ина, який використовує ядерну зброю як інструмент шантажу для отримання економічної допомоги. КНДР при цьому залишається державою-парією, на яку накладено міжнародні санкції. Північна Корея має постійні проблеми з продовольством, у другій половині 1990-х пережила голод і перебуває на його межі знову.
Представники «слуг народу» і особисто президент Володимир Зеленський неодноразово критикували Будапештський меморандум і відмовц України від ядерної зброї на початку 1990-х.
Однак тоді з цього питання в світі й Україні фактично склався консенсус: на без'ядерному статусі наполягало міжнародне співтовариство, в тому числі США, а в українському суспільстві були сильні нуклеофобні настрої на тлі «чорнобильського синдрому».
Прагнення України до без'ядерного статусу було закріплено в Декларації про державний суверенітет, яку Верховна Рада ухвалила 355 голосами 16 липня 1990 року.
Леонід Кравчук неодноразово розповідав, що пульт управління ракетами з ядерними боєголовками контролювався Москвою, а Україна не мала коштів на обслуговування свого ядерного арсеналу.