Рішення РНБО та президента Володимира Зеленського стали несподіванкою. Спочатку вони закрили три телеканали, а потім ввели санкції проти 19 компаній та восьми осіб, заморозивши їхні активи. Весь вплив цих заходів стосується олігарха Віктора Медведчука, який більше за будь-кого іншого став втіленням збереження впливу Москви на Україну попри окупацію Криму та війну в Донбасі, пише у статті Süddeutsche Zeitung, переклад якої наводить “Уніан”.
У виданні нагадали, що Медведчук познайомився із президентом РФ Владіміром Путіним двадцять років тому. Голова Кремля навіть став хрещеним батьком доньки українського політика. Медведчук дуже швидко став важливим посередником між Києвом та Москвою. Критики заявляють про те, що він просував інтереси Росії більше, ніж української сторони. Інструментами для цього, зокрема стали телеканали “112 Україна”, NewsOne, ZIK.
Номінальним власником телеканалів був соратник Медведчука – народний депутат Тарас Козак. Однак насправді їх контролював кум Путіна. Вони систематично годували українців дезінформацією й фальшивими твердженнями. Наприклад, окупацію Кримського півострова у їх ефірах виправдовували тим, що РФ таким чином нібито “запобігла початку великої війни”. Водночас війну в Донбасі, згідно з меседжами цих телеканалів, розв’язали “українські змовники”. Самі ж українці, то “насправді росіяни”.
Сполучені Штати ввели проти Медведчука санкції ще в березні 2014 року та визнали його “загрозою для суверенітету й територіальної цілісності” України. Однак Київ цього не зробив. У Süddeutsche Zeitung зазначили, що між Медведчуком і п’ятим президентом України Петром Порошенком існував “мовчазний союз”. ЗМІ кума Путіна підтримували тодішнього президента, а він своєю чергою закривав очі на зростання впливу Медведчука. Тепер же відверто проросійська партія Медведчука “Опозиційна платформа - За життя” має 44 місця в парламенті. Таким чином ОПЗЖ є другою найбільшою політсилою у Верховній Раді після “Слуги народу” Зеленського.
У виданні зауважили, що до цього часу український президент не наважувався на жорсткі дії проти “людини Путіна” в Україні.
"Він покладався на компроміси, щоб зупинити війну на сході України. Але тепер, схоже, Зеленському стало зрозуміло, що Путін не хоче завершувати конфлікт", - пише видання, додаючи, що новим президентом Сполучених Штатів став Джо Байден, який налаштований зупинити РФ.
Однак, чи буде влада Медведчука і його соратників остаточно знищена? Наразі не відомо. 4 лютого Верховний суд України зареєстрував позов з вимогою анулювати санкції проти телеканалів. Команда Медведчука може також звернутися до Конституційного суду, "дискредитованого корупцією й маніпуляціями".
19 лютого РНБО ввела санкції проти 19 компаній, п'ятьох росіян і трьох громадян України: Віктора Медведчука і його дружини Оксани Марченко, а також Наталії Лавренюк - фактичної дружини Тараса Козака. Підставою для санкцій проти Марченко і Лавренюк стало те, що їм належить нафтопереробний завод в РФ, який поставляє продукцію терористичним угрупованням “ДНР” і “ЛНР”.
2 лютого президент Володимир Зеленський своїм указом ввів в дію рішення РНБО про накладення п'ятирічних санкцій на телеканали ZiK, NewsOne, “112 Україна” та їх формального власника - члена парламентської фракції ОПЗЖ Тараса Козака. Під санкціями також опинилися літаки Козака і Віктора Медведчука, на яких вони регулярно літали в Москву в обхід заборони на пряме авіасполучення з РФ.
Санкції передбачають блокування активів, економічної і фінансової діяльності, анулювання ліцензій.
За даними ZN.UA, підставою для санкцій стала причетність компаній Козака до закупівель вугілля в ОРДЛО, що розцінюється як фінансування тероризму. Рішення підтримали всі члени РНБО за винятком спікера Дмитра Разумкова.