Служба безпеки України закрила кримінальне провадження про можливу держзраду другого президента України, колишнього голови української делегації в Тристоронньої контактній групі по Донбасу Леоніда Кучми і керівника Офісу президента Андрія Єрмака через те, що "дії не можуть трактуватися як сприяння іноземній державі в підривній діяльності проти Україна, оскільки це було лише "узгодженням робочого документа".
Відповідний документ оприлюднив народний депутат Володимир В'ятрович на своїй сторінці в Faceboook.
"Кримінальне провадження... за фактом вчинення кримінального злочину передбачуваного ч.1 ст.111 КК України, закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 284 КК України, в зв'язку з відсутністю події кримінального злочину", - йдеться в повідомленні.
Також в документі зазначається, що "в ході досудового розслідування в даному кримінальному провадженні, ніхто не почув жодних фактичних даних про вчинення особами, які входили до складу української делегації під час переговорів 11.03.2020 в місті Мінськ Республіки Білорусь, в тому числі Кучмою Л.Д. і Єрмаком А.Б. злочину передбаченого ч.1 ст. 111 КК України.
Крім того, в постанові повідомляється, що дії Єрмака і Кучми не можуть трактуватися як сприяння іноземній державі в підривній діяльності проти України, оскільки це було лише "узгодженням робочого документа".
СБУ зазначає, що інформація в документах була викладена "нейтрально, стисло, структуровано, і не мала лінгвістичних ознак оцінки. Інформація, яка визначала РФ як гаранта-спостерігача або учасника збройного конфлікту на Донбасі - відсутня".
Нагадаємо, 3 червня 2019 року, після перемоги Зеленського на президентських виборах, Кучма вдруге очолив делегацію України в Мінську. На пресконференції у Маріїнському парку 20 травня 2020 року Зеленський повідомив, що Кучма просив його передати повноваження голови української делегації у ТКГ віцепрем’єр-міністру з питань реінтеграції ТОТ Олексію Резнікову.
За кілька днів до цього суд зобов'язав СБУ відкрити кримінальну справу через можливе вчинення державної зради представниками української делегації під час переговорів у Мінську. Ішлося про Андрія Єрмака та Леоніда Кучму.
Як повідомлялося, на зустрічі ТКГ 11 березня за участю голови ОП України Андрія Єрмака і заступник глави АП РФ Дмитра Козака було підписано протокол про створення консультативної ради при ТКГ. Однак заплановану на 25 березня зустріч у Мінську скасували через коронавірус. Саме на цей день було заплановано підписання рішення ТКГ про створення консультативної ради.
ZN.UA опублікував фотокопію протоколу з рішенням про створення консульативного ради. До неї планували включити по 10 представників України і ОРДЛО. Створення цього органу фактично зафіксувало б суб'єктність ОРДЛО. При цьому Росія увійшла б до Ради не як країна-агресор, а у вигляді так званого "спостерігача-гаранта" нарівні з Францією, Німеччиною та ОБСЄ.
Цей протокол так і не було ратифіковано, і згодом українська сторона від цієї ідеї відмовилася, увівши до складу ТКГ переселенців з Донеччини та Луганщини. Що викликало бурхливу реакцію Кремля та звинувачення у нібито «небажанні закінчити війну». Можна вважати, що в останню мить Київ успішно вислизнув із завбачливо розставленої Москвою пастки, втім, навряд чи вона була й буде останньою.