Про це сьогодні пише The Economist, нагадуючи, що українській льотчиці в РФ загрожує 23 роки ув'язнення і 1,4 тисячі доларів штрафу. При цьому російський суд зовсім не хвилює, що Савченко викрали за годину до того, як загинули журналісти, у причетності до смерті яких її обвинувачують.
Суд над Савченко, який триває вже близько двох років, водночас став і судом над всією російською юридичною системою. Її обрали депутатом Верховної Ради і делегатом в Раду Європи. Західні і російські інтелектуали підписали петиції на її підтримку. Держсекретар США Джон Керрі закликав негайно звільнити її. З таким же закликом виступила і головний дипломат ЄС Федеріка Могеріні. У Савченко є кілька шанувальників серед російських лібералів. З часів розпаду СРСР жоден політичний в'язень не привертав до себе такої уваги.
"Я не визнаю свою провину, так само як і вирок, і цей російський суд. Я хочу, щоб вся демократична цивілізована спільнота усвідомила, що Росія – це країна третього світу з тоталітарним режимом і жалюгідним тираном-диктатором, де плюють на права людини і міжнародні закони", - сказала Савченко, виголошуючи останнє слово 9 березня.
Після цього вона встала на лавку і показала усім трьом суддям середній палець. А закінчила українка свою промову, заспівавши гімн України. З початку суду вона кинула прямий виклик Кремлю: або вона повернеться додому, або помре у в'язниці. І Савченко не блефує: вона кілька разів голодувала на знак протесту. Одне з таких голодувань тривало 82 днів.
"Савченко не стала б мученицею, якби її не викрали", - пише The Economist, додаючи, що вона була активісткою української революції в 2014 році. А після анексії Криму вона вступила в загін "Айдар", який правозахисники Amnesty International підозрюють у кількох випадках порушення прав людини.
Однак тепер Українка становить загрозу для Кремля. Видання додає, що Савченко може стати не меншою загрозою також для корумпованої і загрузлої у внутрішніх інтригах влади України.
"Її зустрінуть як національного героя, коли вона повернеться в Україну. Вона може дуже швидко перетворитися на популістичного (Популізм - політика, яка ґрунтується на протиставленні інтересів широких мас інтересам еліт - ред.) лідера, який об'єднає людей проти влади", - йдеться в статті.
Нагадаємо, прокурор просить для української льотчиці Надії Савченко 23 роки колонії загального режиму і 100 тисяч рублів штрафу. Раніше держзвинувачення визнало вину Надії Савченко у вбивстві журналістів ВГТРК доведеною. Крім цього, на думку звинувачення, доведена вина Савченко і в незаконному перетині українсько-російського кордону. Після стало відомо, що Савченко відмовилася від можливого обміну на російських військових Олександра Александрова та Євгена Єрофєєва, яких судять в Україні. Савченко також закликала суддю не затягувати з винесенням вироку.