Спеціалізована антикорупційна прокуратура готує постанову про відмову від обвинувачення в суді щодо міністра інфраструктури України Володимира Омеляна, якому інкримінується незаконне збагачення та декларування недостовірної інформації. Як повідомив керівник САП Назар Холодницький на засіданні комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції, за період існування в статті Кримінального кодексу "незаконне збагачення" було відкрито понад 100 кримінальних проваджень, а на момент прийняття рішення Конституційним судом України про неконституційність цієї статті, залишалося 65 кримінальних проваджень і чотири провадження на той момент були направлені до суду, в тому числі й справа стосовно міністра Омеляна.
"Справа щодо Омеляна фактично була направлена в суд за два дні до ухвалення КС рішення... Розгляд справи призначено на 3 квітня, і у прокурора немає ніякого іншого виходу, враховуючи те, що стаття недійсна, ми готуємо постанову про відмову від обвинувачення у зв'язку з фактичною декриміналізацією злочину, в якому його звинувачують", - сказав Холодницький.
За його словами, така ж відмова від обвинувачення буде і в інших направлених до суду справах за цією статтею.
Також він розповів, що до 27 березня прокурори Спеціалізованої анткиоррупционной прокуратури перевірять матеріали кримінальних проваджень, закритих у зв'язку з рішенням Конституційного суду про неконституційність статті КК "незаконне збагачення", і за можливості справу перекваліфікують.
"Підлягають закриттю всі справи. Я дав прокурорам і детективам час до 27 березня вивчити ще раз всі ці матеріали, де можливо знайти інший склад злочину або перекваліфікувати – це повинно бути зроблено. В тих випадках, де такої можливості немає, то, безумовно, справи підлягають закриттю", - додав Холодницький і пообіцяв 28 березня опублікувати список закритих справ.
26 лютого Конституційний суд України скасував кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, визнавши статтю 368-2 Кримінального кодексу неконституційною і такою, що суперечить принципу презумпції невинуватості. Рішення було винесено на закритому засіданні Великої палати КСУ.
США та ЄС висловили стурбованість у зв'язку зі скасуванням кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, рішення КСУ піддали критиці Світовий банк, МВФ і "Велика сімка" (G7). У НАБУ констатували, що змушені закрити 65 кримінальних проваджень за статтею про незаконне збагачення.