Лідер "Руху нових сил", екс-президент Грузії і колишній голова Одеської облдержадміністрації Міхеїл Саакашвілі прилетів до Польщі.
"Віддзвонився. Він у Варшаві", - повідомив соратник Саакашвілі Давид Сакварелідзе на своїй сторінці у Facebook ввечері понеділка, 12 лютого.
За словами Саакашвілі, до аеропорту його доставили на вертольоті.
"Закрили очі, голову, руки, все, і вони мене довезли на вертоліт. Вертоліт довго кружляв навколо Києва. Наскільки я розумію,... вони хотіли заплутати сліди. Потім він, як я думаю, сів в аеропорту "Бориспіль", де мене тримали, перед тим, як підігнали літак, ще хвилин 40... Зараз я вже у Варшаві", - розповів політик під час телефонної розмови, що транслювалася у прямому ефірі телеканалу NewsOne.
Прикордонна служба Польщі підтвердила, що Саакавшили прийняли в рамках процедури реадмісії, ініційованої Державною міграційною службою України.
"Враховуючи факт, що Саакавшили є чоловіком громадянки держави-члена ЄС, запит української сторони був задоволений", - сказано в прес-релізі Прикордонної служби Польщі.
За даними ТСН, Саакашвілі вилетів з Києва до Варшави в 16:00 чартерним рейсом.
Чартер Raytheon 390 Premier вилетів з аеропорту "Бориспіль", повідомляє "Радіо Свобода".
За даними ресурсу Flightradar24, цей борт приземлився у Варшаві о 17:35.
У Державній прикордонній службі уточнили, що в операції із затримання та видворення Саакашвілі з країни були задіяні спецпідрозділ ДПСУ "Дозор" і співробітники поліції.
"Військовослужбовці ДПСУ спільно із представниками ДМС і НПУ довели до відома Саакашвілі рішення компетентного органу про його повернення до країни попереднього перебування. Однак під час виконання процедури на представників правоохоронних органів накинулися невідомі з оточення Саакашвілі. Прикордонники змушені були захищатися і застосували силову підтримку", - озвучив офіційну позицію відомства голова прес-служби ДПСУ Олег Слободян.
Нагадаємо, що Міхеїла Саакашвілі затримали в понеділок, 12 лютого, в ресторані "Сулугуні" озброєні особи у формі ДПСУ.
26 липня в Державній міграційній службі повідомили про те, що президент України Петро Порошенко підписав указ про позбавлення Міхеїла Саакашвілі громадянства. Приводом для рішення стало те, що екс-президент Грузії не згадав в анкеті про те, що перебуває в розшуку на батьківщині.
10 вересня Саакашвілі і його прихильники прорвали кордон ДПСУ на кордоні з Польщею. В Україні політик попросив політичний притулок, але у ДМС відмовилися розглядати заяву Саакашвілі, пославшись на порушення
25 жовтня Саакашвілі отримав в Адміністрації президента документи про припинення його громадянства і заявив про намір оскаржити відповідне рішення.
У свою чергу 5 лютого Саакашвілі програв апеляцію в Окружному адміністративному суді Києва щодо надання йому статусу біженця.
Таке рішення відкрило дорогу для можливої екстрадиції політика з України як особи без громадянства. 5 січня грузинський суд заочно засудив Саакашвілі до трьох років позбавлення волі за "зловживання службовими повноваженнями". Слідство наполягало на тому, що він, обіймаючи посаду президента, незаконно амністував екс-співробітників поліції, засуджених за вбивство.
В Україні Міхеїл Саакашвілі також перебуває під слідством, йому інкримінують порушення ч. 2 статті 256 Кримінального кодексу (сприяння учасникам злочинних організацій та приховування їхньої злочинної діяльності). 26 січня політику обрали запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту. У ніч з 5 на 6 лютого термін запобіжного заходу сплив.
Детальніше про скандал із затриманням Саакашвілі та його конфлікт із президентом Петром Порошенком читайте у статті Сергія Рахманіна "Двоє на дірявому даху" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".