Російські спецслужби вилучають паспорти високопосадовців: "щоб зупинити дезертирство"

Поділитися
Російські спецслужби вилучають паспорти високопосадовців: Пєсков зазначив щодо вилучення, що рішення "залежать від конкретної сфери роботи" © Коммерсантъ
Водночас вони мають майже повну свободу тлумачень норм змін до законів про "державну таємницю, шпигунство та державну зраду".

Російські служби безпеки конфіскують паспорти високопосадовців і керівників державних компаній, щоб запобігти виїзду за кордон. Параноя щодо витоків інформації та дезертирства поширюється режимом Путіна, пише Financial Times.

Cиловики посилили вимоги до поїздок у державному секторі, вимагаючи здати проїзні документи від деяких відомих діячів і колишніх посадовців, повідомили виданню кілька людей, знайомих із ситуацією.

Посилення тиску відображає глибоку підозру Кремля та ФСБ щодо лояльності російської цивільної еліти, багато представників якої приватно виступають проти війни в Україні та стурбовані її впливом на їхній спосіб життя.

Дмитро Пєсков, речник Путіна, підтвердив, що Росія посилила обмеження на закордонні поїздки для тих, хто працює в наближених сферах. «Для цього існують більш суворі правила. Десь вони формалізовані, а десь залежать від конкретного рішення. . . щодо конкретних співробітників», — сказав він Financial Times. «З початком "військової спеціальної операції" цьому питанню приділяється більше уваги».

З радянських часів російські чиновники, які мають доступ до державних таємниць середнього рівня, були зобов’язані залишити свої паспорти а зберігання  «спеціальним відділом», який є в їхніх міністерствах і компаніях. Але російські служби безпеки рідко дотримувалися правил, за словами колишніх чиновників і керівників.

Це змінилося після вторгнення в Крим у 2014 році, коли служби безпеки почали застерігати від поїздок до таких країн, як США чи Великобританія. Після повномасштабного вторгнення в Україну минулого року обмеження застосовувалися набагато ширше і значною мірою залежали від примх окремих силовиків, закріплених у державних установах, кажуть люди. З цієї причини заходи безпеки відрізняються в різних державних установах: одні просять навіть осіб середнього рівня утриматися від закордонних поїздок, а інші надають вищим посадовим особам загальний дозвіл на виїзд за кордон у розумних межах.

Керівникам однієї великої державної промислової компанії заборонено подорожувати більше ніж за дві години їзди від Москви без офіційного дозволу, сказав один із джерел. В інших випадках співробітники ФСБ просили здати паспорти колишніх чиновників, які раніше мали доступ до державної таємниці, і навіть тих, хто ніколи не мав доступу, повідомили джерела, знайомі з ситуацією.

 Олександра Прокопенко, колишня посадова особа російського центрального банку, сказала, що тепер паспортні обмеження поширюються не тільки на осіб, які мають дозвіл безпеки.

 «Зараз вони приходять до певних людей і кажуть: «Здайте, будь ласка, ваші червоні цивільні паспорти, тому що у вас є доступ до конфіденційної інформації для батьківщини, тому ми хочемо контролювати ваші пересування», — сказала вона.

Свобода тлумачень законів про шпигунство і держзраду

 За словами Прокопенко, російські спецслужби мають майже повну свободу тлумачень норм змін до законів про державну таємницю, шпигунство та державну зраду. Вона пішла з центрального банку після вторгнення минулого року і зараз є запрошеним співробітником Німецької ради з міжнародних відносин.

 «Взагалі будь-яка інформація може бути секретною, тому вмонтовані офіцери ФСБ починають говорити вам, що у вас конфіденційна інформація. Що це? Чому це таємно і хто це вирішує? Ніхто не знає», – сказав Прокопенко.

Пєсков зазначив, що рішення «залежать від конкретної сфери роботи» як компанії, так і окремої людини. «Вони можуть бути більш чи менш наближеними», — сказав він. Кремль також доклав певних зусиль, щоб поширити неофіційну заборону на більшу кількість чиновників. Після серії публічних скандалів, пов’язаних з витоком кадрів, на яких відпочивають депутати в Дубаї та Мексиці, у січні нижня палата російського парламенту зобов’язала законодавців повідомляти керівництво про робочі поїздки за кордон.

За даними російської газети «КоммерсантЪ», щонайменше сім регіонів наполегливо рекомендували місцевим чиновникам забороняти поїздки за кордон.

У лютому Євген Пригожин, засновник воєнізованого угруповання Вагнера, закликав до повної заборони виїзду за кордон для чиновників, а також до відповідальності за «аморальну поведінку, показну демонстрацію багатства та зловживання предметами розкоші» їхніх родичів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі